instalacje elektryczne - poradnik

Oświetlenie schodów

oświetlenie schodówSchody w domu są elementem użytkowym, ponieważ stanowią ciąg komunikacyjny. Oprócz tego jednak mogą też stanowić wspaniałą dekorację i stać się uzupełnieniem domowego salonu, czy innych pomieszczeń. Dekoracyjność schodów zawsze podkreśla odpowiednio dobrane oświetlenie. Dobre światło na schodach uwypukla ich kształt i formę oraz wydobywa piękno materiału, z jakiego wykonaliśmy schody. Doskonale sprawdzają się tutaj oprawy, które montuje się w ścianach lub na stopniach schodów oraz gotowe paski i taśmy LED. Drugie z wymienionych, w wielu przypadkach wystarczy przykleić do określonej powierzchni schodów. Takie oświetlenie daje doskonałe efekty estetyczne i jest oszczędne w użytkowaniu.

Jak oświetlić długi i wąski przedpokój?

wąski przedpokój - oświetlenieDługie i wąskie przedpokoje są zmorą wielu z nas. Najczęściej występują w mieszkaniach, usytuowanych w budynkach wielorodzinnych starszego typu. Urządzenie i oświetlenie takiego przedpokoju nie jest łatwe, ale przy odrobienie wiedzy – przedpokój można nieco optycznie odmienić. Na suficie koniecznie powinny pojawić się w takim przedpokoju przynajmniej dwa punkty świetlne. Ich ilość należy jednak dostosować do długości przedpokoju. Dobrze będą wyglądać również oprawy oświetleniowe, które zamontujemy tuż nad podłogą, np. po obu stronach drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Dekoracyjności doda sufit podwieszany, ponad którym wmontujemy oświetlenie LED. Podkreśli ono charakter wnętrza i odwróci uwagę od jego kłopotliwego kształtu.

Instalacja elektryczna – obowiązkowe przeglądy

Usługi elektryczne
Ciężko jest oszacować wydatki związane z wymianą instalacji elektrycznych, jednak nie ma co oszczędzać. Od sprawnej instalacji zależy życie i majątek mieszkańców.
Eksploatacja instalacji elektrycznej w domu jest związana z koniecznością dokonywania jej okresowych przeglądów. Mówi o tym art. 62 ustawy Prawo budowlane. W budynkach wielorodzinnych obowiązek ten spoczywa na zarządcach nieruchomości, zaś w prywatnych domach – na ich właścicielach. Przeglądów należy dokonywać regularnie co pięć lat. Powinny być one przeprowadzane przez osoby legitymujące się odpowiednimi uprawnieniami. Pamiętajmy o tym, że kwestia sprawnie funkcjonującej instalacji elektrycznej w naszym domu to nie tylko względy związane z przepisami prawa. Chodzi tu bowiem głównie o nasze własne bezpieczeństwo. Należy zdawać sobie sprawę, że wadliwa instalacja elektryczna niesie z sobą aż dwa zagrożenia. Jest to zagrożenie pożarowe i ewentualność bezpośredniego porażenia prądem.

Zobacz także