ogrzewanie podłogowe - poradnik

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe?

Każdy ze sposobów ogrzewania ma swoje wady i zalety. Grzejniki są widoczne, produkowane są jednak w coraz ładniejszych wzorach i magą stanowić nawet element dekoracji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe w łazienkach to dodatkowo ciepła podłoga, co jest dla niektórych bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, ogrzewa wodą o niższej temperaturze, przez co jest oszczędniejsze, jednak nakład inwestycyjny jest większy, niż w przypadku instalacji z grzejnikami.

ogrzewanie podłogowe

Jak długie obwody w ogrzewaniu podłogowym?

W jednym obwodzie ogrzewania można ułożyć od 120 do 150 m rur. Opór przepływu przez taki obwód nie powinien być większy niż 4 m słupa wody. Wpływa na to prędkość przepływu wody (opór na 1 m rury) i długość obwodu.

ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe - czy jest oszczędne?

wodne ogrzewanie podłogoweTrzeba wiedzieć, że temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego waha się między 40 a 50°C, a w instalacji z grzejnikami między 70-90°C. Pozwala to na znaczną oszczędność energii. Emisja ciepła przez promieniowanie umożliwia uzyskanie takiego samego komfortu cieplnego jak w przypadku systemów tradycyjnych, przy temperaturze powietrza niższej o 2°C, co z kolei daje oszczędność około 6% energii na 1°C.

Zobacz także