ogrzewanie podłogowe - poradnik

Ogrzewanie podłogowe a wykończenie podłogi

Nie jest do końca prawdą, że tego typu ogrzewanie ogranicza wybór materiału wykończeniowego podłogi. Możliwości jest naprawdę wiele. Najlepiej sprawdzają się posadzki, które dobrze przewodzą ciepło i nie odkształcają się pod wpływem wyższej temperatury. Trzeba pamiętać, że materiał wykończeniowy nie może stanowić izolacji dla przenikania ciepła, aby nie ograniczyć jego emisji. Najlepiej nadawać się będą tu płytki kamienne i ceramiczne. Okazuje się, że pod podłogówkę nadaje się także drewno. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zasad wykonania instalacji i zastosowanie odpowiedniego gatunku drewna, jak i jego grubości. Podłogę można wykończyć też wykładziną dywanową lub z tworzywa sztucznego oraz laminowanymi panelami, ale muszą być one przeznaczone do układania na ogrzewaniu podłogowym.
Przed kupnem każdego materiału wykończeniowego powinno się sprawdzić u producenta, czy nadaje się on na ciepłą podłogę i jak będzie się spisywał.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe a ustawienie mebli

Trzeba pamiętać, że w przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Związane są z tym pewne ograniczenia w meblowaniu. Na ogrzewanej podłodze nie zaleca się stawiać dużych powierzchniowo przedmiotów, które przylegałyby całą powierzchnią do podłogi, np. mebli bez nóżek. Są miejsca, które instalacja musi całkowicie ominąć, np. wannę, brodzik i szafki kuchenne. Wyjątek stanowi dno kabiny prysznicowej wykonane z płytek, pod którymi można ułożyć ogrzewanie podłogowe (wodne i elektryczne).

ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom?

ogrzewanie podłogowePonieważ emisja ciepła przy tego typu ogrzewaniu odbywa się głównie przez promieniowanie (a nie jak w przypadku grzejników przez konwekcję czyli unoszenie), nie powoduje więc ruchów powietrza, a co za tym idzie ogranicza unoszenie się kurzu. Sucha podłoga nie daje też możliwości rozwoju grzybów i pleśni. Rozwiązanie to z pewnością będzie sprzyjać alergikom. Ważne jest też, że z pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym znikają grzejniki, na których lubi zbierać się kurz i brud. Nie wysusza ono też tak powietrza, jak grzejniki.

Zobacz także