ogrzewanie podłogowe - poradnik

Ogrzewanie podłogowe a ustawienie mebli

Trzeba pamiętać, że w przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Związane są z tym pewne ograniczenia w meblowaniu. Na ogrzewanej podłodze nie zaleca się stawiać dużych powierzchniowo przedmiotów, które przylegałyby całą powierzchnią do podłogi, np. mebli bez nóżek. Są miejsca, które instalacja musi całkowicie ominąć, np. wannę, brodzik i szafki kuchenne. Wyjątek stanowi dno kabiny prysznicowej wykonane z płytek, pod którymi można ułożyć ogrzewanie podłogowe (wodne i elektryczne).

ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom?

ogrzewanie podłogowePonieważ emisja ciepła przy tego typu ogrzewaniu odbywa się głównie przez promieniowanie (a nie jak w przypadku grzejników przez konwekcję czyli unoszenie), nie powoduje więc ruchów powietrza, a co za tym idzie ogranicza unoszenie się kurzu. Sucha podłoga nie daje też możliwości rozwoju grzybów i pleśni. Rozwiązanie to z pewnością będzie sprzyjać alergikom. Ważne jest też, że z pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym znikają grzejniki, na których lubi zbierać się kurz i brud. Nie wysusza ono też tak powietrza, jak grzejniki.

Próba szczelności wodnego ogrzewania podłogowego - czy konieczna?

zdjęcie 1Pominięcie próby szczelności to błąd. Należy ją wykonać po przymocowaniu rur, jeszcze przed zalaniem instalacji jastrychem. W tym celu należy wypełnić rury wodą i utrzymać wymagane przepisami ciśnienie przez 24 godziny. Dopiero, gdy jesteśmy pewni szczelności układu, możemy przystąpić do wykonania warstwy wylewki.

Zobacz także