wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Oczyszczalnia hydrobotaniczna – eksploatacja

Eksploatacja oczyszczalni hydrobotanicznej jest tania i prawie bezobsługowa, choć wielu inwestorów obawia się, że pielęgnacja roślin może być pracochłonna. Tymczasem to, co trzeba robić przy takiej oczyszczalni – to kontrola poziomu ścieków i ewentualne obniżenie tego poziomu w czasie zimy. O tej porze roku oczyszczalnia pracuje bowiem nieco mniej wydajnie. Trzcina nie wymaga koszenia, ani żadnej pielęgnacji. Należy o nią zadbać jedynie tuż po obsadzeniu. Wówczas konieczne jest usunięcie chwastów i lekkie spulchnianie wypełnienia złoża, ponieważ sadzonki muszą się odpowiednio ukorzenić. Osady z osadnika wstępnego wywiezie zamówiony wóz asenizacyjny, a w naszej gestii pozostanie jedynie okresowe przepłukanie rurociągu. Ponad wymienione czynności – oczyszczalnia pracuje samodzielnie.

oczyszczalnia hydrobotaniczna

Do czego służą pompki skroplin?

klimatyzacjaPompki skroplin są niewielkimi urządzeniami wykorzystywanymi podczas montażu niektórych systemów klimatyzacyjnych. Stosuje się je wówczas, kiedy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin poza budynek bądź do kanalizacji. Pomagają one spłynąć wodzie z klimatyzatora wówczas, gdy nie można wykonać dla jej spływu – wymaganego spadku. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych i są elementami, które trzeba do sytemu dokupić oddzielnie. Ze względu na to, że bywają zawodne oraz biorąc pod uwagę fakt, że podczas ich pracy słyszalny jest pewien poziom dźwięku – pompki skroplin stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Za zdecydowanie najlepszy sposób odprowadzenia skroplin uważa się tradycyjną drogę grawitacyjną.

Jak działa rekuperator?

rekupratorRekuperator, to centralna część systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System taki oprócz samej centrali musi także posiadać kanały wentylacyjne rozprowadzone po pomieszczeniach w domu. Wówczas zużyte powietrze jest mechanicznie usuwane z wnętrz, a  świeże i czyste jest do nich kierowane. Po drodze, ze zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ogrzewa nasze pomieszczenia. W powyższy sposób oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie, w domu nie ma wilgoci, ani pleśni oraz zmniejsza się w nim ilość niechcianego przez nikogo – kurzu. Mikroklimat we wnętrzach staje się zdrowszy, w domu nie jest duszno, a my czujemy się lepiej.

Zobacz także