instalacje grzewcze - poradnik

Nadbudowa domu - instalacje

zdjęcie 1Bez prądu, wody, możliwości odprowadzenia ścieków i prawidłowo działającej wentylacji, dom nie będzie funkcjonował poprawnie. Instalację elektryczną w nadbudowanej jego części warto zrobić tak, aby była ona samodzielna i działała niezależnie od instalacji w niższych partiach domu. Wodę doprowadza się robiąc odpowiednie przyłącze jak najbliżej istniejącego wodomierza. Nieco problemów może powodować konieczność odprowadzania nieczystości z dobudowanego piętra. Dlatego też najłatwiej jest usytuować łazienki oraz kuchnię jak najbliżej istniejących pionów kanalizacyjnych. W przypadku, w którym na dobudowanym piętrze chcemy mieć zupełnie inny rozstaw pomieszczeń – konieczne może okazać się wyposażenie urządzeń sanitarnych w pompy ułatwiające przepływ ścieków. Pamiętajmy również o sprawnie funkcjonującej wentylacji. Najlepiej, jeśli będzie ona mechaniczna i będzie miała czujniki zawilgocenia konkretnych pomieszczeń. 

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Zobacz także