instalacje wodne - poradnik

Montaż zmiękczacza wody

zdjęcie 1
Zamontowanie urządzenia zmiękczającego wodę nie jest bardzo skomplikowane, choć wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy hydraulicznej. Trudni się tym większość firm hydraulicznych, jak również sami producenci – oferują w przeważającej części przypadków – usługi swoich fachowców. W przypadku montażu samodzielnego należy przestrzegać informacji dotyczących sposobu montażu, jakie zawsze dołączane są do urządzenia. Zmiękczacz centralny montuje się poprzez przyłączenie go do głównego ujęcia wody. Ujęcie takie znajduje się na głównej rurze wodnej – przeważnie w piwnicy lub domowej kotłowni. Urządzenie powinno zostać wpięte w instalację szeregowo. Lepiej jeśli instalacja jest miedziana, ponieważ do połączeń można wówczas użyć śrubunków, które ułatwiają rozebranie rur w przypadku wystąpienia awarii.

Pompy głębinowe – zastosowanie

Pompy głębinowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pompować wodę ze znacznej głębności. Pompy te są wykorzystywane zarówno przez zakłady produkcyjne, duże, miejskie sieci wodociągowe, jak i przez osoby prywatne, korzystające z indywidualnych ująć wody. Przy ich użyciu pompuje się głównie wodę, ale po uprzednich ustaleniach z producentem – pompy głębinowe mogą być także wykorzystywane do przepompowywania innych cieczy. Najczęściej jednak pompy stosuje się do pompowania wody pitnej, wody surowej, morskiej oraz do pozyskiwania wód termalnych i mineralnych. W każdym przypadku warunkiem jest ograniczona ilość zanieczyszczeń w wodzie. Mowa zwłaszcza o zanieczyszczeniach mogących powodować powstawanie osadów w urządzeniu.

pompy głębinowe

Czym charakteryzują się nowoczesne pompy głębinowe?

pompa głębinowa
Nowoczesne pompy głębinowe charakteryzują się przede wszystkim bezawaryjnym działaniem i dużą wytrzymałością na zużycie. Urządzenia te wyposaża się w szereg zabezpieczeń chroniących je przed przepięciami, nagłymi zmianami napięcia i innymi czynnikami mogącymi zakłócić prawidłową ich pracę. Pompy pracują automatycznie, co oznacza, że załączają się i wyłączają zgodnie z istniejącym poborem wody. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ich szybkie zużycie się – zespoły głębinowe coraz częściej doposaża się w zbiorniki hydroforowe. W owych zbiornikach gromadzony jest niewielki zapas wody, dzięki czemu pompa nie załącza się przy każdorazowym odkręceniu kranu z wodą. Silniki pomp głębinowych startują łagodnie, co wyklucza powstawanie w urządzeniach udarów hydraulicznych, czy prądowych. Pompy nie psują się i są urządzeniami długowiecznymi.  

Zobacz także