wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Moc klimatyzatora - co ma na nią wpływ?

klimatyzatorNa wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia: długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach – w zależności od kierunku stron świata i liczby szyb w oknach, rodzaj zamontowanych żaluzji – czy są wewnętrzne czy zewnętrzne, czy są zamontowane na oknach folie odbijające światło (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła), izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem, usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych, rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej ciepła wytwarzają tradycyjne żarówki), zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, drukarki, lodówki lub telewizora, szczególnie LCD i plasmowych, które generują dużo ciepła), liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu oraz to, czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę. Większej mocy klimatyzatora będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej – w sypialni.

Problemy z wentylacją

okno w kuchniNiezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniona w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny określa Polska Norma. W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70m³/h, łazienek 50m³/h, a pomieszczeń mieszkalnych - 20m³/h na jednego mieszkańca. W starym budownictwie dopływ świeżego powietrza odbywa się przez nieszczelności w oknach i problemu z wentylacją w tym przypadku nie ma. Często jednak po wymianie okien na nowe okazuje się, że zbyt szczelne okien i nie prawidłowo funkcjonująca wentylacja grawitacyjna powoduje rozwój pleśni i grzybów na ścianach. Można temu zapobiec stosując nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach, szczeliny wentylacyjne w ramach okien, mikrouchylenie, a także tzw. rozszczelnienie okien.

Do czego służą anemostaty?

anemostatAnemostaty służą do zakończenia wylotów instalacji rozprowadzania ciepłego powietrza lub osłaniają otwory wentylacji wywiewnej (montaż wewnątrz pomieszczeń). Stosuje się je do przestrzennego i kierunkowego rozpraszania strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Obrotowy talerz umożliwia regulację przepływu powietrza.

Zobacz także