instalacje grzewcze - poradnik

Kotłownia dla pieca gazowego – wymagania

Kotłownia w domu
Ohrzewanie domu gazem płynnym.
Pomieszczenie, w którym zamierzamy umiejscowić piec gazowy powinno spełniać określone wymagania. Kubatura takiego pomieszczenia nie może być mniejsza od 8 m³. Jeśli planujemy zainstalować piec z zamkniętą komorą spalania nie może to być mniej niż 6,5 m³. Wysokość ścian pomieszczenia kotłowni powinna wynosić przynajmniej 1,9 m. Jeśli pod kotłownią znajdują się jakieś pomieszczenia podziemne – przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne. Podstawę funkcjonowania takich kotłowni stanowi sprawna wentylacja. Obowiązkowe są dwa otwory wentylacyjne, tj. wywiewny i nawiewny, jak również dziura w ścianie przy podłodze, którą będzie mógł wypłynąć gaz w przypadku rozszczelnienia się instalacji. Podłoga pomieszczenia, w którym sytuuje się piec na gaz płynny nie może znajdować się poniżej poziomu terenu.

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Zobacz także