instalacje grzewcze - poradnik

Konserwacja urządzeń grzewczych i gazowych

zdjęcie 1Konserwacji urządzeń grzewczych dokonuje się zawsze po dokonaniu przeglądu przewodów kominowych. Jedynie ta kolejność pozwala bowiem na prawidłowe wyregulowanie konserwowanego urządzenia. Oprócz regulacji, w konserwowanym urządzeniu grzewczym dokonuje się również czyszczenia jego poszczególnych elementów oraz sprawdza ogólny stan techniczny. Sposób konserwowania jest zależny od typu urządzenia oraz od zaleceń producenta w powyższym zakresie. Oprócz poddaniu konserwacji samego urządzenia – serwisant powinien także sprawdzić elementy doprowadzające paliwo do kotła, jak również ocenić stan instalacji elektrycznej, która zasila podzespoły sytemu grzewczego.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza powinny panować w pomieszczeniach?

grzejnikOptymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych jest temperatura około 20 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze ludzki organizm funkcjonuje prawidłowo, a ponadto najłatwiej jest wówczas wytworzyć odpowiednią wilgotność. Wilgotność powietrza w domu jest zmienna i zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Najlepsza dla nas jest wilgotność na poziomie 40 – 60%. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie uruchomienia domowych grzejników – poziom wilgotności maleje. Wówczas należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. W czasie zimy nie warto również nadmiernie podkręcać urządzeń grzewczych. Jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy dłużej będzie zbyt wysoka – możemy odczuwać senność i przemęczenie. Pamiętajmy również, że przebywanie w nadmiernie wysokiej temperaturze przyczynia się do osłabienie odporności naszych organizmów.

Jak wymienić gniazdko elektryczne?

gniazdko elektrycznePrzed przystąpieniem do wymiany gniazdka sieciowego, powinniśmy zaopatrzyć się w śrubokręt, obcęgi oraz wskaźnik napięcia. Pierwszą rzeczą i najważniejszą, którą powinniśmy zrobić jest wyłączenie prądu w tym gniazdku. W nowoczesnym budownictwie większość mieszkań ma  możliwość odłączenia prądu w poszczególnych pomieszczeniach co na pewno ułatwi nam pracę. Kiedy już wyłączyliśmy prąd, przystępujemy do zdjęcia plastikowej osłony kontaktu. Odkręcamy śrubki i zsuwamy osłonę. Następnie trzymając za plastikową część należy wysunąć całość ze ściany. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wskaźnikiem czy na pewno nie dopływa prąd. Po upewnieniu się odkręcamy śrubki i wyjmujemy kabelki po czym podłączamy je do nowego kontaktu. Pamiętajmy, że z lewej strony mamy przewody neutralne a z prawej fazowe. Po przykręceniu kabelków do nowego kontaktu, przy pomocy obcęg wkładamy je do środka. Nakładamy nową osłonkę i przykręcamy.

Zobacz także