kanalizacja i odwodnienia - poradnik

Kiedy warto stosować systemy przeciwzalaniowe?

zdjęcie 1System przeciwzalaniowy warto stosować wszędzie tam, gdzie może dojść do zalania budynku wodą pochodzącą z rurociągu. Zalania natomiast mogą zdarzyć się wszędzie, gdzie istnieje instalacja wodna. Systemy przeciwzalaniowe są jednak szczególnie doceniane w miejscach, w których nie przebywamy na stałe. Do takich miejsc należą przede wszystkim nasze firmy oraz sezonowe domki letniskowe. Wystarczy choć przez chwilę zastanowić się, jakie straty jest w stanie spowodować lejąca się przez dłuższy czas woda, a decyzja o montażu nowoczesnego systemu staje się oczywistą. Jednakże, systemy przeciwzalaniowe znajdują też uznanie właścicieli całorocznych domów jednorodzinnych, użytkowników mieszkań w budynkach wielorodzinnych, jak również są chętnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej, tj. muzea, teatry, kina, czy galerie handlowe.

Oczyszczalnia ścieków - kredyt preferencyjny

przydomowa oczyszczalnia ściekówDofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest finansowym wsparciem bezzwrotnym. Oznacza to, że po zakończeniu budowy oczyszczalni możemy otrzymać od państwa nawet 80% poniesionych środków kwalifikowanych. Środki kwalifikowane nie muszą stanowić wszystkich poniesionych przez nas wydatków, ale dofinansowanie jest znaczne i opłaca się o nie ubiegać. Kiedy jednak jego pozyskanie nie jest możliwe – do dyspozycji inwestorów zainteresowanych budową własnej oczyszczalni ścieków pozostają preferencyjne kredyty i pożyczki. Są one dużo korzystniejsze niż te, które oferują nam banki komercyjne, ale w żadnym razie nie są w stanie dorównać pod tym względem bezzwrotnej dotacji. Preferencyjność tych kredytów polega najczęściej na tym, że inwestorzy otrzymują pomoc w spłacie odsetek pożyczki lub jej części.

Gdzie można odprowadzać wodę opadową?

Woda opadowa z dachu może spływać tylko na własny nieutwardzony teren, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych. Nie wolno odprowadzać jej na teren sąsiadujący.

woda opadowa

Zobacz także