instalacje elektryczne - poradnik

Kiedy podjazd mogą oświetlać oprawy ścienne?

zdjęcie 1Oprawy ścienne są bardzo często stosowanymi rozwiązaniami oświetlającymi dom i teren wokół niego. Warunkiem jest jednak możliwość montażu ich w murze. W polskich realiach, podjazdy dla samochodów bardzo często są usytuowane wzdłuż linii ogrodzenia lub  ściany budynku. W takich sytuacjach istnienie muru można wykorzystać i ulokować na nim źródła światła. Naścienne lampy nie tylko skutecznie oświetlą podjazd, ale także staną się ozdobą, rozświetlając elewację domu lub przydomowe ogrodzenie. Szczególnie interesująco prezentują się oprawy, które po zamontowaniu w ścianie tworzą z nią równą i jednolitą płaszczyznę. Wówczas, efekt wizualny jest taki, jakby świecił się jeden element materiału, z którego zbudowany jest mur. Doskonałe efekty uzyskuje się również montując lampy w zagłębieniach muru.

Czy świecąca kostka brukowa, to dobre rozwiązanie?

zdjęcie 1Świecąca kostka brukowa jest bardziej elementem dekoracyjnym , aniżeli dobrym źródłem światła. Jest to rozwiązanie dość nowe, ale trzeba przyznać, że znajdujące dużą liczbę odbiorców. Świecące kostki bruku są wykorzystywane do dekorowania i jednocześnie podświetlania utwardzonych nawierzchni zarówno na terenach prywatnych posesji, jak i na rynkach dużych miast, ulicach chodnikach, itp. Choć prezentują się przeważnie znakomicie i są doskonałym akcentem dekoracyjnym, to jednak światło, jakie dają nie jest zbyt mocne. Wieczorami świecą w różnych kolorach. Natomiast w ciągu dnia nie rzucają się nazbyt w oczy, tworząc jednolitą z nawierzchnią – płaszczyznę. Na podjeździe będą z pewnością doskonałym wyznacznikiem drogi dla samochodu, ale podjazd nie będzie bardzo widny.

Taryfa budowlana - czy trzeba ją zmienić?

instalacja elektryczna w domuTaryfa budowlana to stawka opłaty za prąd, obowiązująca w czasie budowy domu. Jest ona określana symbolem C 11. Różni się ona od taryfy dla gospodarstw domowych (G) wysokością. Niestety taryfa budowlana jest droższa – wyższa jest zarówno cena 1 kWh, jak i opłaty stałe, ponoszone bez względu na rzeczywiste zużycie prądu. Wysokość opłat stałych jest różna w zależności od deklarowanej mocy, jaką będziemy wykorzystywać. Szczegółowe stawki zależą od danego przedsiębiorstwa energetycznego, ale ogólnie taryfa budowlana jest o ok. 20% droższa od zwykłej.
Taryfy budowlanej nie trzeba zmieniać, ale po prostu – warto to zrobić, by nie płacić za energię elektryczną według wyższych stawek. Kiedy można zmienić taryfę budowlaną na indywidualną? Trzeba poczekać na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu lub zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały.

Zobacz także