kominki - poradnik

Jakim drewnem można palić w kominku?

drewno do kominkaDo palenia w kominku powinno się stosować specjalnie wyselekcjonowane drewno kominkowe. Drewnem kominkowym nie jest zatem każde dostępne na rynku drewno opałowe. Do kominków należy stosować drewno pochodzące z drzew liściastych lub ewentualnie niektórych drzewek owocowych. Ponadto, drewno do kominka powinno charakteryzować się wysoką kalorycznością, tj. oddawać podczas spalania jak największą ilość ciepła. Do powyższego celu najlepszy jest grab, buk, jesion, dąb, śliwa, grusza lub jabłoń. Warto wiedzieć, że drzewno pochodzące z drzew owocowych wydaje podczas spalania przyjemny, charakterystyczny aromat. Bez względu na gatunek – drewno przeznaczone do palenia w kominku nie może być mokre.

Jak sezonować drewno do kominka?

drewno do kominkaDrewno tuż po ścięciu ma więcej niż 30% wilgotności. Takie drewno w żadnym razie nie nadaje się do palenia. Aby stało się drewnem opałowym powinno przejść wymagany okres sezonowania. Czas ten jest różny w zależności od gatunku drewna. Przyjęto jednak, że nie może być krótszy niż 1 rok. Jednak pełną kaloryczność drewno osiąga po 2 – 3 latach sezonowania. Sezonowanie polega na starannym ulokowaniu drewna pod wiatą z otwartymi bokami lub ułożeniu go tzw. sztapel i nakryciu od góry plandeką. Wówczas drewno leżące na świeżym powietrzu osiągnie wilgotność około 15 – 20% i zacznie nadawać się do palenia. O drewnie przesuszonym i sezonowanym po za budynkami mówi się, że jest ono powietrznie suche.

Zakupu drewna na opał - czym się kierować?

drewno na opałDrewno opałowe nie może posiadać dużej wilgotności, a dostatecznej ilości ciepła dostarczają jedynie wybrane jego gatunki. Nic zatem dziwnego, że osoba nie mająca wcześniej do czynienia z tego rodzaju opałem może mieć szereg wątpliwości podczas dokonywania zakupu. Po pierwsze – nie należy ulegać pokusie nabycia drewna w nadmiernie niskiej cenie. Tańsze są bowiem gatunki, które są mniej kaloryczne i tym samym nie dają wystarczającej ilości ciepła. Po drugie – jeśli nie jesteśmy wytrawnymi, wieloletnimi palaczami, zaopatrzmy się w wilgotnościomierz. Niestety sprzedawcy lubią oszukiwać swoich klientów w kwestii czasu sezonowania drewna. Drewno, które nadaje się do palenia nie powinno mieć więcej wilgotności niż 15 – 20%. Po trzecie – zwracajmy uwagę na to, ile kory zawiera dany gatunek drewna. Jest ona zdecydowanie gorszym paliwem niż samo drewno, a płacimy także za nią.

Zobacz także