kolektory słoneczne - poradnik

Jakie urządzenia można zasilać energią słoneczną?

zdjęcie 1Na świecie fotowoltaika jest zdecydowanie bardziej znana i powszechna aniżeli w naszym kraju. Sprawdzono już zasady działania statku oraz samolotu zasilanego energią słoneczną. Dowiedziono też, że możliwe jest poruszanie się skuterem, w który nie potrzeba wlewać paliwa, a w planach jednej ze znanych marek produkujących telewizory jest wyprodukowanie takiego właśnie urządzenia. W Polsce coraz powszechniejsze staje się stosowanie baterii słonecznych do zasilania okien oraz akcesoriów okiennych, tj. markizy, czy rolety zewnętrzne bądź wewnętrzne. W powyższy sposób zasila się też ogrodowe fontanny oraz konstruuje systemy oświetleniowe. Lampy solarne to zarówno wielkie uliczne latarnie, jak i oświetlające posesję lub ogród świetliki. Przy zastosowaniu w nich energooszczędnych żarówek typu LED pracują wydajnie i dają ciekawe efekty świetlne. Interesującym, rozwiązaniem wydają się być lampki choinkowe, którymi można dekorować balkony, tarasy i ogrody w okresie bożonarodzeniowym.

Jak można montować kolektory słoneczne?

kolektor słonecznyNajlepszym miejscem na usytuowanie kolektorów słonecznych jest dach budynku od strony południowej. Kolektory muszą być jednak zamontowane nie tylko w odpowiednim miejscu, ale także pod właściwym kątem nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Jeżeli mają służyć tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej – kąt ten powinien mieć 35 -40 stopni. Jeżeli jednak mają one też wspomagać tradycyjne ogrzewanie domu – zaleca się, aby były zamontowane pod kątem 45 – 60 stopni. Solary można montować na dachach w sposób inwazyjny w pokrycie dachu lub zupełnie nie ruszając go. Do montażu bez ingerencji w pokrycie służą specjalne stelaże przestrzenne. Oprócz dachów – kolektory montuje się też na południowych ścianach budynków, oraz na balkonach i tarasach usytuowanych w tym kierunku. Solary można także ustawiać na gruncie.

Jak być dobrze przygotowanym do montażu instalacji solarnej w domu?

kolektory słoneczneKiedy planuje się montaż kolektorów słonecznych w domu, który ma być dopiero budowany – o niektóre rzeczy można zadbać już na etapie projektu oraz w czasie postępowania robót budowlanych. Adaptując projekt – warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, w których w przyszłości będziemy korzystali z ciepłej wody użytkowej. Chodzi zwłaszcza o domowe kuchnie, łazienki i toalety. Aby instalacja solarna działała w pełni efektywnie – pomieszczenia te powinny być usytuowane jak najbliżej zasobnika. W trakcie robót warto także wykonać kanał na przewody instalacyjne. Można to zrobić lokując w ścianie rurę o szerokim przekroju. Ważne jest, aby kanał przechodził przez całą wysokość budynku. W czasie układania pokrycia – dobrze jest też pamiętać o wyprowadzeniu na dach kabla czujnika i rur solarnych.

Zobacz także