wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Jakie są koszty wykonania wentylacji z odzyskiem ciepła?

wentylacja z odzyskiem ciepłaSystemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła stają się w nowych oraz poddawanych termomodernizacji budynkach coraz popularniejsze, choć niestety koszt ich instalacji jest niestety w dalszym ciągu wysoki. Na cenę powstania sytemu ma wpływ wielkość domu oraz ilość potrzebnego do wykonania kanałów wentylacyjnych materiału. Do tego należy doliczyć cenę rekuperatora. Najtańsze urządzenia kosztują kilka tysięcy złotych, ale droższe nawet ponad 10 000 PLN. Wiele zależy także od wyceny kosztów robocizny. Obecnie na rynku istnieje wiele firm oferujących montaż wentylacji mechanicznej od początku do końca. Ceny ich usług różnią się od siebie, a w wielu przypadkach różnice te są nawet bardzo znaczące. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia warto szczególnie dokładnie rozeznać miejscowy rynek usług w tym zakresie.

Jak działa krzyżowy wymiennik ciepła?

krzyżowy wymiennik ciepłaKrzyżowy wymiennik ciepła jest w dalszym ciągu jednym z częściej stosowanych w niewielkich domowych centralach wentylacyjnych. Ma on prostą budowę i jest stosunkowo tani. Wymiennik jest zbudowany z płyt stalowych, aluminiowych lub z tworzywa sztucznego, które ułożone są naprzemiennie jako nawiewne i wywiewne. Powietrze przepływa przez wymiennik w taki sposób, że strumień wywiewany nie miesza się ze strumieniem nawiewanym. Sprawność odzysku ciepła przez wymienniki krzyżowe wynosi od 60 – 70%. Urządzenia te jednak charakteryzuje skłonność do szronienia się w czasie spadku temperatury do około -2 stopnie Celsjusza. Efekt oszronionych płyt wymiennika blokuje przepływ powietrza i obniża sprawność tych urządzeń.

Jak wybierać wymiennik ciepła?

wymiennik obrotowyWymienniki ciepła, podobnie jak i inne urządzenia dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku posiadają opisy i informacje producentów w zakresie ich wydajności, sprawności itp. parametrów. Biorąc jednak pod uwagę ową sprawność urządzenia należy zdawać sobie sprawę, że producenci podają najczęściej wartość maksymalną i uzyskaną w warunkach laboratoryjnych. Warunki takie zdecydowanie różnią się od rzeczywistych, a tym samym urządzenie w rzeczywistości nie będzie nigdy aż tak wydajne. Aby dobrze ocenić sprawność odzysku ciepła warto dopytać sprzedawcę o sprawność średnioroczną. Nie powinien dziwić nas fakt, że wartość ta jest najczęściej dużo niższa od maksymalnej i w zależności od rodzaju wymiennika może wynosić od 40 do 60%.

Zobacz także