instalacje elektryczne - poradnik

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

oświetlenie przedpokojuPrzedpokój wymaga tak oświetlenia efektownego wizualnie, co praktycznego pod względem użytkowym. Jeśli pomieszczenie to jest ciasne należy unikać lamp wiszących i starać się umieszczać punkty świetlne na suficie lub ścianach. Przy zastosowaniu kinkietów naściennych uzyskamy ciepłe, choć niezbyt intensywne światło. Aby w przedpokoju było jasno – poleca się stosowanie plafonier mocowanych do sufitu. Najlepsze są takie, które posiadają ruchome oprawy, umożliwiające skierowanie strumienia światła w pożądanym kierunku. O oddzielnym oświetleniu warto także pomyśleć w przedpokojowych szafach, zamkniętych wnękach i innych schowkach. Do tego celu najlepsze są diody LED.

Oświetlenie schodów

oświetlenie schodówSchody w domu są elementem użytkowym, ponieważ stanowią ciąg komunikacyjny. Oprócz tego jednak mogą też stanowić wspaniałą dekorację i stać się uzupełnieniem domowego salonu, czy innych pomieszczeń. Dekoracyjność schodów zawsze podkreśla odpowiednio dobrane oświetlenie. Dobre światło na schodach uwypukla ich kształt i formę oraz wydobywa piękno materiału, z jakiego wykonaliśmy schody. Doskonale sprawdzają się tutaj oprawy, które montuje się w ścianach lub na stopniach schodów oraz gotowe paski i taśmy LED. Drugie z wymienionych, w wielu przypadkach wystarczy przykleić do określonej powierzchni schodów. Takie oświetlenie daje doskonałe efekty estetyczne i jest oszczędne w użytkowaniu.

Jak oświetlić długi i wąski przedpokój?

wąski przedpokój - oświetlenieDługie i wąskie przedpokoje są zmorą wielu z nas. Najczęściej występują w mieszkaniach, usytuowanych w budynkach wielorodzinnych starszego typu. Urządzenie i oświetlenie takiego przedpokoju nie jest łatwe, ale przy odrobienie wiedzy – przedpokój można nieco optycznie odmienić. Na suficie koniecznie powinny pojawić się w takim przedpokoju przynajmniej dwa punkty świetlne. Ich ilość należy jednak dostosować do długości przedpokoju. Dobrze będą wyglądać również oprawy oświetleniowe, które zamontujemy tuż nad podłogą, np. po obu stronach drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Dekoracyjności doda sufit podwieszany, ponad którym wmontujemy oświetlenie LED. Podkreśli ono charakter wnętrza i odwróci uwagę od jego kłopotliwego kształtu.

Zobacz także