instalacje grzewcze - poradnik

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Jak tanio ogrzewać małe mieszkania bez c.o.?

zdjęcie 1Choć wielu z nas nie zaznało nigdy biedy i żyje komfortowo we własnych domach jednorodzinnych, to dla innych posiadanie 30 m² mieszkania w starej kamienicy stanowi prawdziwy luksus życiowy. Trzeba pamiętać, że polskie społeczeństwo jest wciąż bardzo podzielone pod względem zamożności. Dla właścicieli niewielkich lokali mieszkalnych pocieszający może okazać się fakt, że im mniejsza powierzchnia użytkowa – tym mniejsze koszty związane z jej ogrzaniem w czasie zimy. W małych mieszkaniach, zwłaszcza tych znajdujących się pomiędzy innymi ogrzewanymi powierzchniami mieszkalnymi – w zupełności wystarczające może okazać się zastosowanie prostego grzejnika elektrycznego, promiennika na podczerwień, przenośnego piecyka na propan – butan, dmuchawy z nadmuchem strumienia ciepłego powietrza lub innych nieskomplikowanych urządzeń grzejnych dostępnych powszechnie w sklepach i marketach budowlanych. Brak konieczności wykonywania skomplikowanej instalacji powinien stanowić w takich przypadkach czynnik zdecydowanie zachęcający do nabycia niewielkiego lokum.

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania w kamienicy?

zdjęcie 1Koszty ogrzewania mieszkań o obniżonym standardzie, czyli pozbawionych centralnego ogrzewania miejskiego są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od powierzchni, którą dysponujemy oraz wysokości posiadanych przez nas pomieszczeń. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że mieszkania w kamienicach to często mieszkania o powierzchni przekraczającej znacznie 100 m2. Powierzchnia ta jest zatem zbliżona do metrażu, jakim można dysponować w samodzielnym domu jednorodzinnym. Jednak trzeba pamiętać, że technologia i sposób budowy dawnych domów mieszkalnych odbiega znacząco od systemów, w których powstają nowoczesne budynki. Stąd też wniosek, że koszt ogrzania mieszkania w starej i nieocieplonej kamienicy może być nawet wyższy, aniżeli koszt ogrzania średniej wielkości domu jednorodzinnego. Decydując się na takie właśnie mieszkanie warto zatem dokładnie przeanalizować miesięczne koszty jego utrzymania, uwzględniając ich znaczny wzrost w sezonie zimowym. Opłaty związane ze starym, choć przestronnym mieszkaniem mogą w sezonie grzewczym wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Zobacz także