instalacje grzewcze - poradnik

Jaki piec na ekogroszek?

ekogroszekPiec, który ma być opalany ekogroszkiem powinien być piecem przystosowanym do spalania w nim paliw stałych. Najlepsze i zarazem najbardziej praktyczne rozwiązania w tym przypadku, to piece z paleniskiem bezrusztowym, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa. Wybór tego rodzaju urządzeń jest dość duży. Na rynku dostępne są piece o mocy od 15 do 2 000 kW. Są to kotły w pełni zautomatyzowane, sterowane elektronicznie i działające niemal całkowicie bezawaryjnie. Ich obsługa sprowadza się do wizyt w kotłowni co kilka dni i polega na zapełnieniu paliwem specjalnego kosza zasypowego. Szczególnie polecane są kotły z podwójnym paleniskiem, w przypadku których w dodatkowej komorze można spalać inne paliwo stałe, aniżeli ekogroszek.

Ogrzewanie na ekogroszek – czy to opłacalne?

ekogroszekPaliwa stałe wciąż są najtańszym sposobem na ogrzanie domu. Piece, które służą do ich spalania wprawdzie mają ceny zbliżone do cen kotłów gazowych, czy olejowych, ale niższa jest cena samego opału. Warto nadmienić, że aktualne zastosowanie do ogrzewania paliw stałych różni się zdecydowanie od stosowanie tych surowców dawniej. Kotłownie na paliwa stałe już dawno przestały przypominać brudne, okopcone i zakurzone pomieszczenia, a właściciel pieca – palacza mozolnie dosypującego do niego węgiel łopatą. Piece działają automatycznie, paliwo podaje do nich podajnik. Koszt 10 kWh przy ogrzewaniu ekogroszkiem waha się w granicach 0,70 zł. Natomiast użytkowanie do tego celu gazu, czy oleju opałowego jest dużo droższe. Ponadto, w przypadku chęci zastosowania do ogrzewania oleju – trzeba zorganizować właściwe miejsce jego składowania.

Jak można pozyskiwać biogaz?

Biogaz powstaje podczas procesu fermentacji beztlenowej związków pochodzenia organicznego. Jego pozyskiwanie jest opłacalne ze względów ekonomicznych oraz ekologicznych. Jednak budowa biogazowni to proces skomplikowany, kosztowny, a ponadto ryzykowny. Biogaz można pozyskiwać ze składowisk odpadów, z oczyszczalni ścieków oraz z gospodarstw rolnych, które trudnią się hodowlą zwierząt. Polska nie znajduje się w czołówce krajów odzyskujących biogaz, głównie ze względu na skomplikowane procedury dotyczące warunków, w jakich powinien zachodzić proces fermentacji odpadów organicznych. Inne kraje świata odzyskują i ponownie wykorzystują biogaz na zdecydowanie większą skalę. Przyczynia się on zasadniczo do rozwoju rolnictwa i kształtowania pozycji tej dziedziny gospodarki na rynku światowym.

zdjęcie 1

Zobacz także