systemy kominowe - poradnik

Jaki komin?

komin dachowyTo, jaki dokładnie zastosować komin, jakiej wysokości i średnicy zależy głównie od sposobu ogrzewania domu i rodzaju kotła grzewczego. Producenci kotłów podają te informacje w instrukcji montażu i eksploatacji urządzeń. Znajdują się tam także wytyczne co do materiału, z jakiego powinien być wykonany komin.

Jaki komin do kotła na paliwa stałe?

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)
W zależności od konstrukcji i mocy kotła komin powinien mieć odpowiedni przekrój i wysokość, a co za tym idzie określone podciśnienie kominowe. Jeżeli podłączymy kocioł do komina o zbyt słabym podciśnieniu (ciągu kominowym) lub o zbyt małym przekroju, możemy mieć problemy z wydajnością urządzenia, słabym spalaniem, dymieniem oraz szybszym zarastaniem sadzą. Wszystkie wymagane parametry podają producenci urządzeń grzewczych w podstawowych danych technicznych. Większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe nie wymaga stosowania wkładów kominowych. Kominy mogą być murowane z cegły pełnej klasy minimum 10. Przewód musi się zaczynać od poziomu podłogi kotłowni. Komin w dolnej części, poniżej czopucha kotła, powinien mieć otwór wyczystny do usuwania sadzy i popiołu. Jego przekrój powinien być zbliżony do kwadratu (min. 14x14 cm), aby opory przepływu spalin były mniejsze. Zawsze jednak przekrój i wysokość komina powinien określić projektant.
Można też wykonać komin zewnętrzny – murowany, dołączony do ściany budynku lub też ze stali żaro- lub kwasoodpornej (w zależności od temperatury spalin). Należy tylko pamiętać, że każdy komin zewnętrzny powinien być ocieplony.

Komin do pieca gazowego

kominKomin do pieca gazowego powinien być przede wszystkim kwasoodporny. Dlatego też w przypadku tradycyjnych kominów murowanych zachodzi konieczność zastosowania wkładu o takich właśnie właściwościach. Wysokość i wewnętrzny przekrój komina zależą głównie od rodzaju planowanego kotła. Przeważnie parametry te określają szczegółowo producenci urządzeń. Odprowadzenie spalin i pobór powietrza może się odbywać na różnorakie sposoby, np. w systemie poziomym, pionowo współśrodkowym, szlachtowym oraz rozdzielczym. Gotowe systemy kominowe, używane do ogrzewania pomieszczeń gazem - wytwarza się najczęściej z aluminium lub ceramiki kwasoodpornej. Wybór jest dość spory, ale niestety koszta stosunkowo wysokie.

Zobacz także