wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Jaki czynnik chłodniczy do klimatyzatora?

zdjęcie 1Nie ma dużego wyboru, gdyż ze względów ekologicznych od 2004 r. zabroniony jest montaż nowych urządzeń pracujących w oparciu o bardzo popularny czynnik R22 (HCFC-22) - szkodliwy dla warstwy ozonowej. Substancje HCFC są zastępowane nową generacją czynników chłodniczych oznaczonych symbolem HFC - bezpieczne dla stratosferycznej warstwy ozonowej.

Obecnie ok. 90% klimatyzatorów montowanych w domach pracuje na syntetycznym czynniku oznaczonym symbolem R410A. W ostatnich latach uznano, że sprawuje się on lepiej niż R407C, który znajduje zastosowanie jeszcze w ok. 10% klimatyzatorów.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

klimatyzatorMoc klimatyzatora dobiera się dwiema metodami – orientacyjną albo dokładną, za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

Metoda orientacyjna polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, a klimatyzator o mocy 7 kW – do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2. Są to bardzo duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie. Najlepiej zdać się na fachowość i doświadczenie specjalistów.

Moc klimatyzatora - co ma na nią wpływ?

klimatyzatorNa wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia: długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach – w zależności od kierunku stron świata i liczby szyb w oknach, rodzaj zamontowanych żaluzji – czy są wewnętrzne czy zewnętrzne, czy są zamontowane na oknach folie odbijające światło (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła), izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem, usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych, rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej ciepła wytwarzają tradycyjne żarówki), zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, drukarki, lodówki lub telewizora, szczególnie LCD i plasmowych, które generują dużo ciepła), liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu oraz to, czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę. Większej mocy klimatyzatora będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej – w sypialni.

Zobacz także