instalacje grzewcze - poradnik

Jaka temperatura i wilgotność powietrza powinny panować w pomieszczeniach?

grzejnikOptymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych jest temperatura około 20 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze ludzki organizm funkcjonuje prawidłowo, a ponadto najłatwiej jest wówczas wytworzyć odpowiednią wilgotność. Wilgotność powietrza w domu jest zmienna i zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Najlepsza dla nas jest wilgotność na poziomie 40 – 60%. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie uruchomienia domowych grzejników – poziom wilgotności maleje. Wówczas należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. W czasie zimy nie warto również nadmiernie podkręcać urządzeń grzewczych. Jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy dłużej będzie zbyt wysoka – możemy odczuwać senność i przemęczenie. Pamiętajmy również, że przebywanie w nadmiernie wysokiej temperaturze przyczynia się do osłabienie odporności naszych organizmów.

Jak wymienić gniazdko elektryczne?

gniazdko elektrycznePrzed przystąpieniem do wymiany gniazdka sieciowego, powinniśmy zaopatrzyć się w śrubokręt, obcęgi oraz wskaźnik napięcia. Pierwszą rzeczą i najważniejszą, którą powinniśmy zrobić jest wyłączenie prądu w tym gniazdku. W nowoczesnym budownictwie większość mieszkań ma  możliwość odłączenia prądu w poszczególnych pomieszczeniach co na pewno ułatwi nam pracę. Kiedy już wyłączyliśmy prąd, przystępujemy do zdjęcia plastikowej osłony kontaktu. Odkręcamy śrubki i zsuwamy osłonę. Następnie trzymając za plastikową część należy wysunąć całość ze ściany. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wskaźnikiem czy na pewno nie dopływa prąd. Po upewnieniu się odkręcamy śrubki i wyjmujemy kabelki po czym podłączamy je do nowego kontaktu. Pamiętajmy, że z lewej strony mamy przewody neutralne a z prawej fazowe. Po przykręceniu kabelków do nowego kontaktu, przy pomocy obcęg wkładamy je do środka. Nakładamy nową osłonkę i przykręcamy.

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także