instalacje elektryczne - poradnik

Jaka instalacja oświetlenia ogrodu?

zdjęcie 1Instalacje pod oświetlenie ogrodowe wyposaża się w różnego rodzaju czujniki lub podłącza pod inteligentny system sterujący domem i ogrodem. Jednak inteligentne rozwiązania, choć są najwygodniejsze – wciąż nie znajdują zbyt wielu użytkowników. Powodem jest ich wygórowany koszt. Natomiast czujniki są dużo tańsze i także dają pewien komfort korzystania z instalacji oraz przyczyniają się do oszczędnego zużywania przez nią energii elektrycznej. Do wyboru użytkowników dostępne są czujniki zmierzchowe,  czujniki ruchu lub włączniki wyposażone w programator czasu. Ich rodzaj należy dostosować do indywidualnych potrzeb, oświetlanego terenu i oczekiwań, jakie mamy wobec urządzeń.

Jak dbać o klimatyzator?

zdjęcie 1Dbałość o system klimatyzacji w domu polega głównie na jej systematycznym czyszczeniu oraz regularnym serwisowaniu. Czyszczenia najczęściej można dokonywać samodzielnie, a podlegać powinny mu przede wszystkim filtry znajdujące się w klimatyzatorze. Standardowe filtry powietrzne są przeważnie wielokrotnego użycia i wystarczy je wyjąć z urządzenia i wyczyścić we wskazany przez producenta sposób. Oprócz nich w klimatyzatorach często znajdują się jednak filtry, które są produktami zużywającymi się. Takie filtry należy co pewien czas wymieniać na nowe. Trzeba sobie zdawać sprawę, że brak konserwacji klimatyzatora lub jej niewłaściwe przeprowadzanie jest w stanie w niedługim czasie osłabić wydajność systemu, a nawet doprowadzić do jego całkowitej niewydolności.

Jak oświetlić podjazd do garażu?

oświetlenie garażuPrawidłowe oświetlenie podjazdu dla samochodu jest bardzo ważne i przydatne. Docenią je szczególnie ci użytkownicy domów jednorodzinnych, którzy często wracają z pracy po zmroku. Na oświetlenie podjazdu jest kilka sposobów. Wybór konkretnego powinien zależeć od możliwości poprowadzenia instalacji elektrycznej oraz od indywidualnych upodobań. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bez kabli i przewodów mogą działać jedynie solarne źródła światła. Jest to oświetlenie dobre, ale dające mniej światła, aniżeli tradycyjne lampy zasilane energią elektryczną. Pośród tych, zasilanych konwencjonalnie do wyboru mamy najróżniejsze lampy stojące, kinkiety naścienne, oprawy najazdowe, oprawy ścienne lub świecącą kostkę brukową.

Zobacz także