kanalizacja i odwodnienia - poradnik

Jak zapobiegać zapychaniu się domowej kanalizacji?

zdjęcie 1Każda rura po pewnym czasie jej użytkowania może się zapchać i stać niedrożna. Aby jednak uniknąć kłopotów, należy przede wszystkim dbać, by do odpływów urządzeń sanitarnych nie dostawały się niepożądane przedmioty lub resztki jedzenia. Do muszli sedesowej w żadnym razie nie wolno wrzucać gruzu, ani piasku. Trzeba też chronić ją przed dostaniem się tam odzieży lub materiałów opatrunkowych. Na odpływy wanien oraz brodzików warto nakładać specjalne gęste sitka, które zapobiegają przedostawaniu się do kanalizacji włosów. Rozsądku wymaga także korzystanie z kuchennego zlewu. Do odpływu nie powinny trafiać fusy po wypitej herbacie lub kawie, ani tym bardziej – zużyty tłuszcz. Talerze przed zmywaniem warto oczyścić z grubszych resztek jedzenia, a zlew po każdorazowym użyciu spłukiwać obficie gorącą wodą. Raz w miesiącu warto do odpływu wsypać sodę oczyszczoną i zalać ją octem spirytusowym.

Kiedy trzeba budować szambo?

szamboKonieczność gromadzenia i odprowadzenia ścieków we własnym zakresie zachodzi wszędzie tam, gdzie nie możliwości przyłączenia domu do kanalizacji. Bezodpływowe zbiorniki na nieczystości, czyli szamba są wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Jest to spowodowane głównie niewygórowanymi kosztami ich budowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kosztowna jest późniejsza eksploatacja szamba, ponieważ trzeba płacić za wywóz ścieków z niego. Są jednak przypadki, w których szambo jest jedyną możliwością na pozbycie się uciążliwych nieczystości bytowych. Jest tak szczególnie na niewielkich działkach, na których niemożliwa jest budowa przydomowej oczyszczalni oraz w sytuacjach, kiedy możliwości jej powstania nie uwzględnia Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Kiedy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

oczyszczalnia ściekówKoszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest niski i przekracza nawet dwukrotnie wysokość nakładów poniesionych na powstanie na działce tradycyjnego szamba. Opłacalność inwestycji jest jednak niepodważalna. Koszty poniesione w czasie budowy zwracają się bowiem w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania oczyszczalni. Jej eksploatacja jest prawie całkowicie darmowa. Jedyne pieniądze, jakie trzeba wydawać to kwota około 200 zł na opłacenie wywozu nagromadzonego osadu. Osad wywozi się przeciętnie raz na dwa lata. Natomiast zawartość szamba trzeba opróżniać co około 2 tygodnie, płacąc każdorazowo za usługę niemal tyle samo. Zatem jeśli posiadamy dość obszerną działkę i nie istnieją inne przeszkody uniemożliwiające budowę przydomowej oczyszczalni – sfinansowanie tej inwestycji zawsze jest sprawą opłacalną.

Zobacz także