centralne odkurzanie - poradnik

Jak zamontować centralny odkurzacz?

instalacja odkurzacza centralnegoAby centralny odkurzacz mógł zacząć funkcjonować w domu – musimy najpierw wykonać do niego instalację. Wiąże się to z przeprowadzeniem w odpowiedni sposób rur i przewodów instalacyjnych w ścianach i stropach. Jak wiadomo, tego rodzaju czynności są najmniej kłopotliwe na etapie budowy domu. Jednak nie znaczy to, iż w domu użytkowanym montaż instalacji jest całkowicie niemożliwy. Prace warto połączyć z remontem, ponieważ bez wykucia kilku otworów i bruzd niestety się nie obejdzie. Aby przewody nie biegły po wierzchu i nie szpeciły wnętrz – należy próbować je maskować w miejscach, w których jest to możliwe, np. za szafkami kuchennymi, w pionach i ściankach instalacyjnych, czy w suficie podwieszanym. Podczas prowadzenia instalacji konieczne jest zachowanie łagodnych jej załamań. Nie można też zapominać, że jednostka centralna powinna być umieszczona w pomieszczeniu oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych ze względu na to, że może okazać się hałaśliwa podczas pracy.

Ile kosztuje instalacja centralnego odkurzania ?

odkurzacz centralnyWykonanie samej instalacji centralnego odkurzania nie jest tak bardzo kosztowne, co zakup jednostki centralnej i osprzętu do niej. Instalację najlepiej jest wykonać na etapie budowy, ponieważ wówczas jej koszty będą najniższe. Obliczając wydatki trzeba zastanowić się, ile gniazd potrzebujemy zamontować w naszym domu. Im większa jest ich ilość – tym większe koszty całej instalacji. Najdroższa jest jednak jednostka centralna. Jej cena zależy od wielu czynników, ale w dużej mierze warunkuje ją moc silnika. Łączny koszt montażu centralnego odkurzacza w przeciętnej wielkości domu jednorodzinnym to kilka tysięcy złotych, jednak raczej nie mniej niż 5 tyś. Kwestia opłacalności jest w tym przypadku kwestią względną. Z całą pewnością odkurzacz centralny sprawia, że domowe sprzątanie jest mniej uciążliwe. W dalszym ciągu jednak nie odbywa się ono bez udziału człowieka.

Gdzie umieścić jednostkę centralną?

Jednostkę centralną można umieścić w garażu, w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu, które jest suche i dostatecznie oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Nie zapominajmy, że jednostka centralna jest wyposażona w zbiornik na kurz. Musimy mieć w przyszłości do niej dostęp w celu opróżnienia zbiornika.

odkurzacz centralny

Zobacz także