kolektory słoneczne - poradnik

Jak wyliczyć opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne?

kolektory słoneczneAby zorientować się, czy pieniądze wydane na instalację kolektorów zwrócą nam się w oczekiwanym czasie i czy inwestycja okaże się opłacalna – pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które o tym decydują. Do czynników tych należą: specyfika budynku
(budynek w budowie lub budynek już funkcjonujący), uwarunkowania klimatyczne i lokalizacyjne, w jakich żyjemy, ilość osób w domu, rodzaj i koszt dotychczasowego źródła energii używanej do podgrzewania wody. Do wyliczeń opłacalności służą specjalne kalkulatory dostępne w internecie. Przeważnie można skorzystać z nich nieodpłatnie i wyliczyć opłacalność dla siebie wprowadzając jedynie konkretne dane, dotyczące własnego gospodarstwa domowego.

 

Jak można montować kolektory słoneczne?

kolektor słonecznyNajlepszym miejscem na usytuowanie kolektorów słonecznych jest dach budynku od strony południowej. Kolektory muszą być jednak zamontowane nie tylko w odpowiednim miejscu, ale także pod właściwym kątem nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Jeżeli mają służyć tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej – kąt ten powinien mieć 35 -40 stopni. Jeżeli jednak mają one też wspomagać tradycyjne ogrzewanie domu – zaleca się, aby były zamontowane pod kątem 45 – 60 stopni. Solary można montować na dachach w sposób inwazyjny w pokrycie dachu lub zupełnie nie ruszając go. Do montażu bez ingerencji w pokrycie służą specjalne stelaże przestrzenne. Oprócz dachów – kolektory montuje się też na południowych ścianach budynków, oraz na balkonach i tarasach usytuowanych w tym kierunku. Solary można także ustawiać na gruncie.

Jak być dobrze przygotowanym do montażu instalacji solarnej w domu?

kolektory słoneczneKiedy planuje się montaż kolektorów słonecznych w domu, który ma być dopiero budowany – o niektóre rzeczy można zadbać już na etapie projektu oraz w czasie postępowania robót budowlanych. Adaptując projekt – warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, w których w przyszłości będziemy korzystali z ciepłej wody użytkowej. Chodzi zwłaszcza o domowe kuchnie, łazienki i toalety. Aby instalacja solarna działała w pełni efektywnie – pomieszczenia te powinny być usytuowane jak najbliżej zasobnika. W trakcie robót warto także wykonać kanał na przewody instalacyjne. Można to zrobić lokując w ścianie rurę o szerokim przekroju. Ważne jest, aby kanał przechodził przez całą wysokość budynku. W czasie układania pokrycia – dobrze jest też pamiętać o wyprowadzeniu na dach kabla czujnika i rur solarnych.

Zobacz także