ogrzewanie podłogowe - poradnik

Jak wykonać jastrych?

ciepła podłogaJednym z ostatnich elementów instalacji ogrzewania podłogowego jest zalanie rur grzewczych jastrychem. Na tym etapie prac instalator powinien koniecznie nadzorować pracę betoniarzy, nie mogą oni ani uszkodzić rur grzewczych, ani zalać szczelin i listew dylatacyjnych. Do wylewki należy dodać specjalną domieszkę, dzięki której mieszanka jastrychowa będzie bardziej plastyczna, a po związaniu będzie miała lepsze właściwości zarówno w przewodzeniu ciepła, jak i w przenoszeniu obciążeń. Układanie posadzki można rozpocząć dopiero wtedy, gdy wylewka uzyska odpowiednią wytrzymałość. Aby beton mógł dobrze się związać, nie można dopuścić do nadmiernego wysychania jego powierzchni. Przez trzy tygodnie nie powinno się otwierać okien ani drzwi, natomiast w czasie upałów przykryć świeży jastrych folią. Po około 21 dniach konieczne jest tzw. wstępne wygrzanie jastrychu, dzięki któremu zostaną z niego usunięte resztki zalegającej głębiej wilgoci. W tym celu należy uruchomić ogrzewanie utrzymując odpowiednią temperaturę wody w instalacji: ok. 25ºC przez pierwsze trzy dni i około 45ºC przez kolejne 5 dni.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe?

Każdy ze sposobów ogrzewania ma swoje wady i zalety. Grzejniki są widoczne, produkowane są jednak w coraz ładniejszych wzorach i magą stanowić nawet element dekoracji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe w łazienkach to dodatkowo ciepła podłoga, co jest dla niektórych bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, ogrzewa wodą o niższej temperaturze, przez co jest oszczędniejsze, jednak nakład inwestycyjny jest większy, niż w przypadku instalacji z grzejnikami.

ogrzewanie podłogowe

Jak długie obwody w ogrzewaniu podłogowym?

W jednym obwodzie ogrzewania można ułożyć od 120 do 150 m rur. Opór przepływu przez taki obwód nie powinien być większy niż 4 m słupa wody. Wpływa na to prędkość przepływu wody (opór na 1 m rury) i długość obwodu.

ogrzewanie podłogowe

Zobacz także