instalacje elektryczne - poradnik

Jak wykonać dobry projekt instalacji?

gniazdko elektryczneProjektant zatrudniony do wykonania schematu instalacji elektrycznej w domu jest w stanie stworzyć odpowiedni projekt jedynie wówczas, kiedy zna rozmieszczenie i funkcje poszczególnych pomieszczeń, jak również nasze indywidualne oczekiwania. Stąd też większość projektów zrobionych bez uwzględnienia tych czynników nadaje się do dużych przeróbek. Bardzo ważny jest bowiem udział samych użytkowników podczas sporządzania planów. Projektant musi wiedzieć przynajmniej orientacyjnie w którym miejscu w pomieszczeniu zostanie ustawiony sprzęt komputerowy, czy telewizyjny. Musi też znać lokalizację sprzętów typu pralka, czy lodówka, które wymagają posiadania oddzielnych podłączeń i przyłączenia ich do gniazd z uziemieniem.

Prąd w łazience – przepisy

łazienkaPrąd w łazience jest niemniej potrzebny, co sama woda. Tymczasem połączenie tych dwóch elementów może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Dlatego też łazienkowe instalacje elektryczne podlegają szczególnym restrykcjom prawnym. Mówią o tym przede wszystkim przepisy zawarte w normie PN-IEC 60364. Norma określa podział pomieszczenia łazienki na poszczególne strefy ochronności i nakazuje montaż w tych strefach osprzętu o odpowiedniej ochronie. Standardowe, domowe łazienki dzieli się na cztery strefy. Najbardziej narażona na działanie wody jest strefa zero, zaś za najbardziej bezpieczną przyjmuje się strefę trzecią. W strefie zero nie wolno montować żadnych gniazd, włączników, itp. elementów elektroinstalacyjnych. Dopuszczalny jest jedynie montaż ogrzewaczy wody, które mają być zainstalowane na stałe. W trzeciej strefie mogą występować wszystkie potrzebne w codziennym użytkowaniu elementy instalacji elektrycznej, ale muszą charakteryzować się one odpornością na zachlapanie wodą.

Jak rozmieszczać gniazdka w łazience?

gniazdko elektrycznePlanując rozmieszczenie gniazd w łazience należy uwzględnić dwa zasadnicze aspekty. Należą do nich zagwarantowanie sobie pełnego bezpieczeństwa oraz wygody korzystania z tych elementów elektroinstalacyjnych. O względach bezpieczeństwa informują odpowiednie przepisy, których z całą pewnością nie należy lekceważyć. Jednak oprócz respektowania wymogów prawnych, rozmieszczenie gniazd w łazience powinno być także funkcjonalne i wygodne dla nas samych. Jeśli zatem w łazience znajduje się pralka – należy podłączyć ją do oddzielnego, bryzgoszczelnego gniazda z uziemieniem. Nie może to być jednak jedyny kontakt elektryczny w tym pomieszczeniu. Planując instalację – warto policzyć ilość stosowanych przez nas sprzętów drobnego AGD łazienkowego i właściwie dostosować ilość gniazd elektrycznych. Należy przy tym uwzględnić, że być może zajdzie konieczność użytkowania kilku urządzeń jednocześnie. Jeżeli decydujemy się na stosowanie rozgałęźników – pamiętajmy, że i one powinny charakteryzować się typowym przeznaczeniem.

Zobacz także