instalacje wodne - poradnik

Jak wygląda nowoczesny zestaw hydroforowy?

hydroforNowoczesne zestawy hydroforowe składają się tak, jak i tradycyjne z pompy i zbiornika ciśnieniowego. Posiadają one jednak tzw. budowę kompaktową, co oznacza, że są dużo mniejsze i nie wymagają do ich zainstalowania - posiadania przez użytkownika specjalnego pomieszczenia. Najbardziej innowacyjne hydrofory można bez trudu umieścić w zwykłej szafce pod zlewozmywakiem. Większe wersje zestawów zawsze mają postać urządzeń wolnostojących. Praca takich zestawów jest cicha, przez co komfort ich użytkowania staje się zdecydowanie większy. Zbiorniki nowoczesnych hydroforów wyposaża się w gumową membranę, która oddziela powierzchnie wody od powierzchni poduszki powietrznej. W efekcie – woda zostaje zamknięta jakby w gumowym worku, który zawsze powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Atest ma dopuszczać materiał zastosowany do wykonania wewnętrznej powłoki zbiornika do kontaktu z wodą pitną.

Pompy głębinowe – zastosowanie

Pompy głębinowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pompować wodę ze znacznej głębności. Pompy te są wykorzystywane zarówno przez zakłady produkcyjne, duże, miejskie sieci wodociągowe, jak i przez osoby prywatne, korzystające z indywidualnych ująć wody. Przy ich użyciu pompuje się głównie wodę, ale po uprzednich ustaleniach z producentem – pompy głębinowe mogą być także wykorzystywane do przepompowywania innych cieczy. Najczęściej jednak pompy stosuje się do pompowania wody pitnej, wody surowej, morskiej oraz do pozyskiwania wód termalnych i mineralnych. W każdym przypadku warunkiem jest ograniczona ilość zanieczyszczeń w wodzie. Mowa zwłaszcza o zanieczyszczeniach mogących powodować powstawanie osadów w urządzeniu.

pompy głębinowe

Czym charakteryzują się nowoczesne pompy głębinowe?

pompa głębinowa
Nowoczesne pompy głębinowe charakteryzują się przede wszystkim bezawaryjnym działaniem i dużą wytrzymałością na zużycie. Urządzenia te wyposaża się w szereg zabezpieczeń chroniących je przed przepięciami, nagłymi zmianami napięcia i innymi czynnikami mogącymi zakłócić prawidłową ich pracę. Pompy pracują automatycznie, co oznacza, że załączają się i wyłączają zgodnie z istniejącym poborem wody. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ich szybkie zużycie się – zespoły głębinowe coraz częściej doposaża się w zbiorniki hydroforowe. W owych zbiornikach gromadzony jest niewielki zapas wody, dzięki czemu pompa nie załącza się przy każdorazowym odkręceniu kranu z wodą. Silniki pomp głębinowych startują łagodnie, co wyklucza powstawanie w urządzeniach udarów hydraulicznych, czy prądowych. Pompy nie psują się i są urządzeniami długowiecznymi.  

Zobacz także