kolektory słoneczne - poradnik

Jak uzyskać dotację z NFOŚiGW na zakup kolektorów słonecznych?

kolekotory słonecznePaństwową dotację na zakup kolektorów słonecznych uzyskuje się za pośrednictwem określonych banków. W Polsce funkcjonuje aktualnie około 4,5 tys. placówek , które podpisały umowy z NFOŚiGW i udzielają kredytów z dopłatą na powyższy cel. Formalności załatwia się występując z wnioskiem o taki właśnie kredyt oraz z wnioskiem o wspomnianą dopłatę. Wysokość dopłaty wynosi 45% kosztów brutto poniesionych przez inwestora. Obejmuje ona zarówno zakupi montaż samych kolektorów słonecznych, jak i koszty aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Wykaz banków realizujących program jest dostępny w internecie.

 

 

Jak można montować kolektory słoneczne?

kolektor słonecznyNajlepszym miejscem na usytuowanie kolektorów słonecznych jest dach budynku od strony południowej. Kolektory muszą być jednak zamontowane nie tylko w odpowiednim miejscu, ale także pod właściwym kątem nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Jeżeli mają służyć tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej – kąt ten powinien mieć 35 -40 stopni. Jeżeli jednak mają one też wspomagać tradycyjne ogrzewanie domu – zaleca się, aby były zamontowane pod kątem 45 – 60 stopni. Solary można montować na dachach w sposób inwazyjny w pokrycie dachu lub zupełnie nie ruszając go. Do montażu bez ingerencji w pokrycie służą specjalne stelaże przestrzenne. Oprócz dachów – kolektory montuje się też na południowych ścianach budynków, oraz na balkonach i tarasach usytuowanych w tym kierunku. Solary można także ustawiać na gruncie.

Jak być dobrze przygotowanym do montażu instalacji solarnej w domu?

kolektory słoneczneKiedy planuje się montaż kolektorów słonecznych w domu, który ma być dopiero budowany – o niektóre rzeczy można zadbać już na etapie projektu oraz w czasie postępowania robót budowlanych. Adaptując projekt – warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, w których w przyszłości będziemy korzystali z ciepłej wody użytkowej. Chodzi zwłaszcza o domowe kuchnie, łazienki i toalety. Aby instalacja solarna działała w pełni efektywnie – pomieszczenia te powinny być usytuowane jak najbliżej zasobnika. W trakcie robót warto także wykonać kanał na przewody instalacyjne. Można to zrobić lokując w ścianie rurę o szerokim przekroju. Ważne jest, aby kanał przechodził przez całą wysokość budynku. W czasie układania pokrycia – dobrze jest też pamiętać o wyprowadzeniu na dach kabla czujnika i rur solarnych.

Zobacz także