instalacje grzewcze - poradnik

Jak tanio ogrzewać małe mieszkania bez c.o.?

zdjęcie 1Choć wielu z nas nie zaznało nigdy biedy i żyje komfortowo we własnych domach jednorodzinnych, to dla innych posiadanie 30 m² mieszkania w starej kamienicy stanowi prawdziwy luksus życiowy. Trzeba pamiętać, że polskie społeczeństwo jest wciąż bardzo podzielone pod względem zamożności. Dla właścicieli niewielkich lokali mieszkalnych pocieszający może okazać się fakt, że im mniejsza powierzchnia użytkowa – tym mniejsze koszty związane z jej ogrzaniem w czasie zimy. W małych mieszkaniach, zwłaszcza tych znajdujących się pomiędzy innymi ogrzewanymi powierzchniami mieszkalnymi – w zupełności wystarczające może okazać się zastosowanie prostego grzejnika elektrycznego, promiennika na podczerwień, przenośnego piecyka na propan – butan, dmuchawy z nadmuchem strumienia ciepłego powietrza lub innych nieskomplikowanych urządzeń grzejnych dostępnych powszechnie w sklepach i marketach budowlanych. Brak konieczności wykonywania skomplikowanej instalacji powinien stanowić w takich przypadkach czynnik zdecydowanie zachęcający do nabycia niewielkiego lokum.

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania w kamienicy?

zdjęcie 1Koszty ogrzewania mieszkań o obniżonym standardzie, czyli pozbawionych centralnego ogrzewania miejskiego są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od powierzchni, którą dysponujemy oraz wysokości posiadanych przez nas pomieszczeń. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że mieszkania w kamienicach to często mieszkania o powierzchni przekraczającej znacznie 100 m2. Powierzchnia ta jest zatem zbliżona do metrażu, jakim można dysponować w samodzielnym domu jednorodzinnym. Jednak trzeba pamiętać, że technologia i sposób budowy dawnych domów mieszkalnych odbiega znacząco od systemów, w których powstają nowoczesne budynki. Stąd też wniosek, że koszt ogrzania mieszkania w starej i nieocieplonej kamienicy może być nawet wyższy, aniżeli koszt ogrzania średniej wielkości domu jednorodzinnego. Decydując się na takie właśnie mieszkanie warto zatem dokładnie przeanalizować miesięczne koszty jego utrzymania, uwzględniając ich znaczny wzrost w sezonie zimowym. Opłaty związane ze starym, choć przestronnym mieszkaniem mogą w sezonie grzewczym wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Jaki piec na ekogroszek?

ekogroszekPiec, który ma być opalany ekogroszkiem powinien być piecem przystosowanym do spalania w nim paliw stałych. Najlepsze i zarazem najbardziej praktyczne rozwiązania w tym przypadku, to piece z paleniskiem bezrusztowym, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa. Wybór tego rodzaju urządzeń jest dość duży. Na rynku dostępne są piece o mocy od 15 do 2 000 kW. Są to kotły w pełni zautomatyzowane, sterowane elektronicznie i działające niemal całkowicie bezawaryjnie. Ich obsługa sprowadza się do wizyt w kotłowni co kilka dni i polega na zapełnieniu paliwem specjalnego kosza zasypowego. Szczególnie polecane są kotły z podwójnym paleniskiem, w przypadku których w dodatkowej komorze można spalać inne paliwo stałe, aniżeli ekogroszek.

Zobacz także