kominki - poradnik
Jak sezonować drewno do kominka?
Drewno tuż po ścięciu ma więcej niż 30% wilgotności. Takie drewno w żadnym razie nie nadaje się do palenia. Aby stało się drewnem opałowym powinno przejść wymagany okres sezonowania. Czas ten jest różny w zależności od gatunku drewna. Przyjęto jednak, że nie może być krótszy niż 1 rok. Jednak pełną kaloryczność drewno osiąga po 2 – 3 latach sezonowania. Sezonowanie polega na starannym ulokowaniu drewna pod wiatą z otwartymi bokami lub ułożeniu go tzw. sztapel i nakryciu od góry plandeką. Wówczas drewno leżące na świeżym powietrzu osiągnie wilgotność około 15 – 20% i zacznie nadawać się do palenia. O drewnie przesuszonym i sezonowanym po za budynkami mówi się, że jest ono powietrznie suche.
drewno do kominka, drewno kominkowe, jakie drewno do kominka, czym palić w kominku, jakim drewnem palić w kominku
Zakupu drewna na opał - czym się kierować?
Drewno opałowe nie może posiadać dużej wilgotności, a dostatecznej ilości ciepła dostarczają jedynie wybrane jego gatunki. Nic zatem dziwnego, że osoba nie mająca wcześniej do czynienia z tego rodzaju opałem może mieć szereg wątpliwości podczas dokonywania zakupu. Po pierwsze – nie należy ulegać pokusie nabycia drewna w nadmiernie niskiej cenie. Tańsze są bowiem gatunki, które są mniej kaloryczne i tym samym nie dają wystarczającej ilości ciepła. Po drugie – jeśli nie jesteśmy wytrawnymi, wieloletnimi palaczami, zaopatrzmy się w wilgotnościomierz. Niestety sprzedawcy lubią oszukiwać swoich klientów w kwestii czasu sezonowania drewna. Drewno, które nadaje się do palenia nie powinno mieć więcej wilgotności niż 15 – 20%. Po trzecie – zwracajmy uwagę na to, ile kory zawiera dany gatunek drewna. Jest ona zdecydowanie gorszym paliwem niż samo drewno, a płacimy także za nią.
drewno do kominka, drewno kominkowe, jakie drewno do kominka, czym palić w kominku, jakim drewnem palić w kominku
Domowy kominek - w jakim miejscu?
Kominek to element tak użytkowy, jak i reprezentacyjny. Z tych też powodów najczęściej lokuje się go w domowym salonie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że miejsce lokalizacji kominka uwarunkowane jest przede wszystkim wymogami technicznymi. Kominek musi bowiem znajdować się jak najbliżej istniejącego i sprawnie funkcjonującego komina. Jest to spowodowane koniecznością podłączenia go do przewodu dymowego w celu odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku. Ponadto, planując duży i ciężki kominek trzeba również uwzględnić nośność stropu w obrębie, w którym stanąć ma urządzenie grzewcze. Oprócz tych aspektów kominek nie powinien znajdować się w ciągu komunikacyjnym, a salonowe miejsca siedzące powinny być od niego stosowanie oddalone. Przymierzając się do budowy kominka zawsze należy brać pod uwagę fakt, że będzie on stałym elementem wyposażenia wnętrza.
kominek, akcesoria kominkowe cena, kominek aranżacja, kominek w domu, kominek budowa, akcesoria kominkowe, wentylacja kominka
Zobacz także