kominki - poradnik

Jak sezonować drewno do kominka?

drewno do kominkaDrewno tuż po ścięciu ma więcej niż 30% wilgotności. Takie drewno w żadnym razie nie nadaje się do palenia. Aby stało się drewnem opałowym powinno przejść wymagany okres sezonowania. Czas ten jest różny w zależności od gatunku drewna. Przyjęto jednak, że nie może być krótszy niż 1 rok. Jednak pełną kaloryczność drewno osiąga po 2 – 3 latach sezonowania. Sezonowanie polega na starannym ulokowaniu drewna pod wiatą z otwartymi bokami lub ułożeniu go tzw. sztapel i nakryciu od góry plandeką. Wówczas drewno leżące na świeżym powietrzu osiągnie wilgotność około 15 – 20% i zacznie nadawać się do palenia. O drewnie przesuszonym i sezonowanym po za budynkami mówi się, że jest ono powietrznie suche.

Zakupu drewna na opał - czym się kierować?

drewno na opałDrewno opałowe nie może posiadać dużej wilgotności, a dostatecznej ilości ciepła dostarczają jedynie wybrane jego gatunki. Nic zatem dziwnego, że osoba nie mająca wcześniej do czynienia z tego rodzaju opałem może mieć szereg wątpliwości podczas dokonywania zakupu. Po pierwsze – nie należy ulegać pokusie nabycia drewna w nadmiernie niskiej cenie. Tańsze są bowiem gatunki, które są mniej kaloryczne i tym samym nie dają wystarczającej ilości ciepła. Po drugie – jeśli nie jesteśmy wytrawnymi, wieloletnimi palaczami, zaopatrzmy się w wilgotnościomierz. Niestety sprzedawcy lubią oszukiwać swoich klientów w kwestii czasu sezonowania drewna. Drewno, które nadaje się do palenia nie powinno mieć więcej wilgotności niż 15 – 20%. Po trzecie – zwracajmy uwagę na to, ile kory zawiera dany gatunek drewna. Jest ona zdecydowanie gorszym paliwem niż samo drewno, a płacimy także za nią.

Domowy kominek - w jakim miejscu?

kominekKominek to element tak użytkowy, jak i reprezentacyjny. Z tych też powodów najczęściej lokuje się go w domowym salonie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że miejsce lokalizacji kominka uwarunkowane jest przede wszystkim wymogami technicznymi. Kominek musi bowiem znajdować się jak najbliżej istniejącego i sprawnie funkcjonującego komina. Jest to spowodowane koniecznością podłączenia go do przewodu dymowego w celu odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku. Ponadto, planując duży i ciężki kominek trzeba również uwzględnić nośność stropu w obrębie, w którym stanąć ma urządzenie grzewcze. Oprócz tych aspektów kominek nie powinien znajdować się w ciągu komunikacyjnym, a salonowe miejsca siedzące powinny być od niego stosowanie oddalone. Przymierzając się do budowy kominka zawsze należy brać pod uwagę fakt, że będzie on stałym elementem wyposażenia wnętrza.

Zobacz także