instalacje elektryczne - poradnik

Jak rozmieszczać osprzęt elektryczny w pomieszczeniach?

zdjęcie 1Miejsce na gniazda, łączniki i oprawy oświetleniowe należy znać już na etapie kładzenia przewodów instalacji elektrycznej. Projekt instalacji elektrycznej na ogół wykonuje uprawniony elektryk, ale konsultując go z przyszłymi użytkownikami domu. Warto, aby rozmieszczenie gniazd elektrycznych było dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, ponieważ późniejsze zrobienie dodatkowego gniazdka ingeruje przeważnie w wykończenie ścian. Dlatego też należy starannie przemyśleć, w którym miejscu domu stanie telewizor, komputer, pralka lub lodówka. Warto zauważyć, że sprzęty te są niemal cały czas podłączone do prądu. Potrzebne będą zatem gniazda dodatkowe. Standardowo montuje się je przy oknach, na wysokości około 30 cm od podłogi. W łazienkach gniazda umiejscawia się na wysokości około 1 – 1,5 cm od poziomu podłogi i nie bliżej niż 60 cm od wanny, brodzika, czy umywalki. Rozmieszczenie opraw oświetleniowych i włączników jest już bardziej indywidualne, ale także powinno zostać dostosowane do rodzaju i wielkości pomieszczenia.

Jakie napięcie stosować w instalacjach oświetlenia ogrodu?

lampy ogrodoweLampy ogrodowe mogą być zasilane wysokim napięciem sieciowym, tj. 230 V oraz niskim napięciem 12 lub 24 V. Wybór konkretnych lamp należy uwarunkować zastosowanym w wykonanej instalacji napięciem. Na terenie niewielkich działek, gdzie do oświetlenia terenu wystarczy kilka punktów świetlnych można wykorzystać niskie napięcie. Jeśli jednak działka jest większa, a ogród przestronny – należy zdecydować się na zastosowanie napięcia sieciowego. 230 V pozwala na podłączenie do instalacji większej ilości lamp, jak również sprzętów ogrodowych, elektronarzędzi, czy chociażby elektrycznego grilla ogrodowego. Jest ono zatem bardziej praktyczne, jeśli z zewnętrznej instalacji zamierzamy korzystać w innych celach, aniżeli tylko samo oświetlanie przy jej użyciu ogrodu lub posesji.

Jak układać kable do instalacji pod oświetlenie ogrodowe?

oświetlenie ogrodoweSposób układania i prowadzenia kabli instalacyjnych jest uzależniony od wykorzystanego napięcia elektrycznego. Znacznie większymi restrykcjami jest obwarowane układanie kabli dla instalacji zasilanych wysokim napięciem sieciowym. Wówczas kable układa się w wykopie o głębokości 70 cm. Kable te powinny przebiegać w liniach prostych,  a zmiana ich trasy nie może mieć formy łuku, a kąta prostego. Przewody nie mogą znajdować się w pobliżu dużych drzew, fundamentów oraz rur wodociągowych. Kable do instalacji niskonapięciowej można układać w dowolny sposób i na dowolnej głębokości. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby głębokość nie narażała kabli na uszkodzenie podczas wykonywania podstawowych prac ogrodowych.

Zobacz także