grzejniki - poradnik

Jak rozmieszczać grzejniki w domu?

zdjęcie 1O rozmieszczeniu grzejników w domu decyduje projektant, zajmujący się sporządzeniem planu instalacji centralnego ogrzewania. Najbardziej standardowym miejscem dla domowych grzejników są okolice okien, drzwi balkonowych oraz wejściowych. Grzejniki sytuuje się na zewnętrznych ścianach budynków. Z innej lokalizacji korzysta się raczej jedynie wówczas, kiedy tradycyjne rozmieszczenie grzejników jest niemożliwe. Dobrze usytuowany grzejnik jest wydajniejszy i nie powoduje strat kosztownej energii cieplej. Grzejników w sezonie grzewczym nie powinno się również zastawiać meblami oraz zasłaniać firankami, czy grubymi zasłonami. Prowadzi to bowiem do odczuwania chłodu w mieszkaniu i całkowicie bezsensownych strat finansowych.

Oznaczenia grzejników płytowych

grzejnik domowyPłyty stalowe (grzejnik może składać się z jednej, dwóch lub trzech) stanowią powierzchnię wymiany ciepła. Efekt wymiany ciepła między wodą a otoczeniem może być zwiększony przez zastosowanie ożebrowania. Jest to arkusz faliście tłoczonej blachy, mocowany do płyt (od wewnętrznej strony płyty). Ożebrowanie potrafi zwiększyć moc grzejnika o ok. 60%.
Dlatego wprowadzone zostały jednolite oznaczenia, które informują projektanta instalacji i inwestora o parametrach określonego grzejnika. Oznaczenie jest dwucyfrowe:

  • pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt, może więc przybierać wartości 1, 2 i 3;
  • druga cyfra oznacza ilość ożebrowań, może więc przybierać wartości 0,1,2,3. Jeśli ożebrowania występują, to najczęściej ich liczba jest zgodna z ilością płyt (każda płyta ma własne ożebrowanie).

Przykładowe oznaczenia:
10 - grzejnik jednopłytowy bez ożebrowania
22 - grzejnik dwupłytowy, każda płyta z ożebrowaniem
30- grzejnik trójpłytowy bez ożebrowania.

Najpowszechniej występują typy grzejników 11 (jedna płyta z ożebrowaniem), 22 (dwie płyty, każda z ożebrowaniem), 33 (trzy płyty, każda z ożebrowaniem). Na rynku stosunkowo popularne jest rozwiązanie 21 - grzejnik składa się z dwóch płyt, ale ma tylko jedno ożebrowanie.

Grzejniki - jak podłączyć?

grzejnik dekoracyjnyGrzejniki standardowo produkowane są z czterema króćcami przyłączeniowymi. Tradycyjnie były one zasilane z boku, ale obecnie, w nowych domach przeważnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Ten rodzaj podłączenia jest niewidoczny, a zatem estetyczny – rury przyłączeniowe doprowadza się ze ściany wprost do zespołu, w którym jest wkładka zaworowa. W połączeniu z głowicą termostatyczną reguluje ona dopływ wody do grzejnika, a przez to temperaturę otoczenia w jego pobliżu.

Zobacz także