instalacje elektryczne - poradnik

Jak rozmieszczać gniazdka w łazience?

gniazdko elektrycznePlanując rozmieszczenie gniazd w łazience należy uwzględnić dwa zasadnicze aspekty. Należą do nich zagwarantowanie sobie pełnego bezpieczeństwa oraz wygody korzystania z tych elementów elektroinstalacyjnych. O względach bezpieczeństwa informują odpowiednie przepisy, których z całą pewnością nie należy lekceważyć. Jednak oprócz respektowania wymogów prawnych, rozmieszczenie gniazd w łazience powinno być także funkcjonalne i wygodne dla nas samych. Jeśli zatem w łazience znajduje się pralka – należy podłączyć ją do oddzielnego, bryzgoszczelnego gniazda z uziemieniem. Nie może to być jednak jedyny kontakt elektryczny w tym pomieszczeniu. Planując instalację – warto policzyć ilość stosowanych przez nas sprzętów drobnego AGD łazienkowego i właściwie dostosować ilość gniazd elektrycznych. Należy przy tym uwzględnić, że być może zajdzie konieczność użytkowania kilku urządzeń jednocześnie. Jeżeli decydujemy się na stosowanie rozgałęźników – pamiętajmy, że i one powinny charakteryzować się typowym przeznaczeniem.

Jakie powinno być natężenie oświetlenia?

Poszczególne źródła światła powinny generować odpowiednią jego ilość, zależną od rodzaju czynności jakie wykonujemy. Przyjmuje się, że do czynności wymagających średniej uwagi potrzebujemy około 300 luksów, do pracy przy komputerze około 500 luksów, a do prac precyzyjnych 750 luksów. Do odpoczynku czy oglądania telewizji wystarczy zaledwie 20-30 luksów. Poniżej 20 luksów człowiek ma problem z rozpoznawaniem rysów twarzy.
Przykładowe sugerowane wartości natężenia oświetlenia w pomieszczeniach:

oświetlenie w kuchniPokój dzienny
oświetlenie ogólne w pomieszczeniu - 100 - 200 lx
pole czytania i pisania - 300 - 500 lx
stół jadalniany - 300 - 500 lx
stanowisko komputerowe - 500 - 750 lx
Kuchnia
oświetlenie ogólne - 200 - 300 lx
oświetlenie nad szafkami - 500 lx
Inne
schody, korytarz, przejścia - 50 - 100 lx
łazienka i toaleta - 100 - 300 lx
lustro - 300 - 500 lx

Kiedy trzeba remontować instalację elektryczną?

zdjęcie 1Zgodnie z przepisami prawa – instalacja elektryczna musi zostać objęta modernizacją, kiedy przebudowujemy lub rozbudowujemy dotychczasowy dom. Jednak do remontu warto przystąpić nie tylko w tych okolicznościach. Niesprawna lub przestarzała instalacja elektryczna stanowi zagrożenie pożarowe, jak również może spowodować porażenie prądem. Trzeba pamiętać, że jeśli dom lub mieszkanie ma kilkadziesiąt lat i dotychczas nie wymieniono w nim instalacji – z całą pewnością jest to teraz konieczne. Dawniejsze projekty instalacji nie uwzględniały przecież tylu sprzętów elektrycznych, które użytkujemy w naszych domach w chwili obecnej. Jeśli do starej instalacji podłączy się zbyt dużą ilość odbiorników jednocześnie może dojść do jej przeciążenia, a w następstwie nawet do bardzo poważnego pożaru. Dlatego też nie zwlekajmy z remontem zwłaszcza wtedy, gdy instalacja jest przestarzała, a przy jej pomocy chcemy np. ogrzewać mieszkanie.

Zobacz także