instalacje grzewcze - poradnik

Jak przygotować instalację c.o. do sezonu grzewczego?

kotłowniaO ile dokonanie sezonowego przeglądu instalacji centralnego ogrzewania nie dotyczy mieszkańców budynków wielorodzinnych, a tyle właściciele domów jednorodzinnych muszą troszczyć się o to samodzielnie. Pamiętajmy przede wszystkim, że przegląd i konserwacja poszczególnych elementów instalacyjnych powinna odbywać się po przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Jedynie wówczas możliwe jest bowiem najbardziej racjonalne wyregulowanie kotła i innych podzespołów instalacji. W nowych instalacjach przeglądy ograniczają się najczęściej do konieczności odpowietrzenia instalacji i uzupełnienia w niej poziomu wody. Jednak w przypadku starszych systemów grzewczych – problemem mogą być nieszczelności, wycieki, itp. usterki, mogące prowadzić nawet do konieczności zmodernizowania całego sytemu. Należy zdawać sobie sprawę, że naprawy, nowe podłączenia i wszelkiego rodzaju przeróbki w instalacji c.o. powinien wykonać fachowiec, posiadający odpowiednie uprawnienia.

Czym dogrzewać pomieszczenia w zimie?

zimne kaloryferyW czasie siarczystych mrozów, w niektórych mieszkaniach może być chłodno nawet, jeśli domowe grzejniki działają prawidłowo. W takich sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe urządzenia grzewcze. Najpopularniejsze, choć także najdroższe w eksploatacji są grzejniki elektryczne. Rynek handlowy oferuje piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe, olejowe, promienniki oraz niewielkie dmuchawy, zwane potocznie farelkami. Oprócz elektrycznych urządzeń grzejnych, w sklepach dostępne są także piecyki gazowe lub naftowe. Pierwsze z wymienionych zasila się gazem propan-butan, zaś drugie naftą. Zasadniczą zaletą tych grzejników jest fakt, że większość z nich nie wymaga odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku.

Konserwacja urządzeń grzewczych i gazowych

zdjęcie 1Konserwacji urządzeń grzewczych dokonuje się zawsze po dokonaniu przeglądu przewodów kominowych. Jedynie ta kolejność pozwala bowiem na prawidłowe wyregulowanie konserwowanego urządzenia. Oprócz regulacji, w konserwowanym urządzeniu grzewczym dokonuje się również czyszczenia jego poszczególnych elementów oraz sprawdza ogólny stan techniczny. Sposób konserwowania jest zależny od typu urządzenia oraz od zaleceń producenta w powyższym zakresie. Oprócz poddaniu konserwacji samego urządzenia – serwisant powinien także sprawdzić elementy doprowadzające paliwo do kotła, jak również ocenić stan instalacji elektrycznej, która zasila podzespoły sytemu grzewczego.

Zobacz także