instalacje grzewcze - poradnik

Jak przygotować grzejnik do zimy?

grzejnikOkres zimowy jest czasem, w którym domowe grzejniki pracują pełną parą. Wówczas też oczekujemy od nich, aby oddawały jak najwięcej ciepła do naszych pomieszczeń. By grzejnik działał poprawie, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy go wyczyścić oraz odpowietrzyć. Obydwie te czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i bez konieczności angażowania kosztownych fachowców. Czyszczenie przeprowadzamy przy użyciu specjalnej szczotki lub odkurzacza wyposażonego w odpowiednią końcówkę ssącą. Po oczyszczeniu grzejnika z kurzu należy umyć jego powierzchnię wodą z dodatkiem neutralnych środków myjących. Do odpowietrzania grzejnika służą natomiast specjalne ręczne odpowietrzniki, po okręceniu których zbędne powietrze jest automatycznie usuwane z wnętrza urządzania. Grzejnik w sezonie zimowym powinien też pozostawać całkowicie odsłonięty,. Wówczas pracuje on zdecydowanie bardziej wydajnie.

Jak przygotować instalację c.o. do sezonu grzewczego?

kotłowniaO ile dokonanie sezonowego przeglądu instalacji centralnego ogrzewania nie dotyczy mieszkańców budynków wielorodzinnych, a tyle właściciele domów jednorodzinnych muszą troszczyć się o to samodzielnie. Pamiętajmy przede wszystkim, że przegląd i konserwacja poszczególnych elementów instalacyjnych powinna odbywać się po przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Jedynie wówczas możliwe jest bowiem najbardziej racjonalne wyregulowanie kotła i innych podzespołów instalacji. W nowych instalacjach przeglądy ograniczają się najczęściej do konieczności odpowietrzenia instalacji i uzupełnienia w niej poziomu wody. Jednak w przypadku starszych systemów grzewczych – problemem mogą być nieszczelności, wycieki, itp. usterki, mogące prowadzić nawet do konieczności zmodernizowania całego sytemu. Należy zdawać sobie sprawę, że naprawy, nowe podłączenia i wszelkiego rodzaju przeróbki w instalacji c.o. powinien wykonać fachowiec, posiadający odpowiednie uprawnienia.

Czym dogrzewać pomieszczenia w zimie?

zimne kaloryferyW czasie siarczystych mrozów, w niektórych mieszkaniach może być chłodno nawet, jeśli domowe grzejniki działają prawidłowo. W takich sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe urządzenia grzewcze. Najpopularniejsze, choć także najdroższe w eksploatacji są grzejniki elektryczne. Rynek handlowy oferuje piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe, olejowe, promienniki oraz niewielkie dmuchawy, zwane potocznie farelkami. Oprócz elektrycznych urządzeń grzejnych, w sklepach dostępne są także piecyki gazowe lub naftowe. Pierwsze z wymienionych zasila się gazem propan-butan, zaś drugie naftą. Zasadniczą zaletą tych grzejników jest fakt, że większość z nich nie wymaga odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku.

Zobacz także