kominki - poradnik

Jak pielęgnować granit?

kominek z granitu (fot. mantelcraft.com)Granit, przeciwnie niż jego konkurent – marmur sprawia znacznie mniej kłopotów
z utrzymaniem go w stanie czystości. Rzadko ulega zaplamieniom, których nie dałoby się usunąć w sposób tradycyjny. Nie ma tez konieczności impregnowania tego kamienia, co jednak nie znaczy, że nie warto tego robić. Impregnat z całą pewnością wydłuża żywotność marmuru i pozwala na dłuższe zachowanie blasku na jego powierzchni. Do codziennej pielęgnacji można używać uniwersalnych środków do mycia kamieni, ale lepiej będzie stosować się do zaleceń sprzedawców i dozować odpowiednio środek przeznaczony wyłącznie do granitu. Dostępne są też różnorodne nabłyszczacze, które skutecznie poprawiają zewnętrzny wygląd granitu.

 

Bezpieczna instalacja c.w.u. z kominkiem z płaszczem wodnym

zdjęcie 1Kominek z płaszczem wodnym, jako źródło ciepła w domu to rozwiązanie ciekawe estetycznie i jednocześnie praktyczne. Mowa tu oczywiście o kominku połączonym z instalacją c.o. i c.w.u. należy jednak pamiętać, że w tego typu instalacjach może dochodzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia wody, co jest poważnym zagrożeniem. Ciśnienie w instalacji wzrasta na skutek wzrostu temperatury wody. Ta natomiast podnosi się kiedy oddziałuje na nią nadmiar ciepła z kominka. Dlatego też pracą kominka powinno się sterować. Najlepiej jeśli sterowanie to jest zautomatyzowane i nie musi za nie odpowiadać użytkownik. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym coraz częściej wyposaża się już niemal we wszystkie z możliwych elementów zabezpieczających instalację, do której mają zostać podłączone.

Naczynie wzbiorcze w instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym - do czego służy?

kominekNaczynie wzbiorcze jest otwartym zbiornikiem, który odpowiada za niedopuszczanie do wzrostu ciśnienia w instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym. Bywa ono również nazywane zbiornikiem przelewowym lub wyrównawczym. Montuje się je ponad najwyższym punktem instalacji i łączy z nią rurami o odpowiednim przekroju. Wielkość średnicy rur, jak również pojemność naczynia względem instalacji reguluje Polska Norma PN-91/B-02413. W zbiorniku przelewowym zawsze znajduje się woda, ale nie wypełnia go całkowicie. Kiedy w instalacji następuje pogrzanie wody, jej nadmiar trafia właśnie do zbiornika wzbiorczego, dzięki czemu wzrost ciśnienia nie następuje. Odpowiednio dobrany wielkością zbiornik nigdy nie powinien się przepełnić, ponieważ po wystygnięciu woda trafia z niego powrotem do instalacji. Gdyby jednak do tego doszło posiada on rurę przelewową, którą nadmiar wody trafi do kanalizacji.

Zobacz także