instalacje elektryczne - poradnik

Jak oświetlić podjazd do garażu?

oświetlenie garażuPrawidłowe oświetlenie podjazdu dla samochodu jest bardzo ważne i przydatne. Docenią je szczególnie ci użytkownicy domów jednorodzinnych, którzy często wracają z pracy po zmroku. Na oświetlenie podjazdu jest kilka sposobów. Wybór konkretnego powinien zależeć od możliwości poprowadzenia instalacji elektrycznej oraz od indywidualnych upodobań. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bez kabli i przewodów mogą działać jedynie solarne źródła światła. Jest to oświetlenie dobre, ale dające mniej światła, aniżeli tradycyjne lampy zasilane energią elektryczną. Pośród tych, zasilanych konwencjonalnie do wyboru mamy najróżniejsze lampy stojące, kinkiety naścienne, oprawy najazdowe, oprawy ścienne lub świecącą kostkę brukową.

Kiedy podjazd mogą oświetlać oprawy ścienne?

zdjęcie 1Oprawy ścienne są bardzo często stosowanymi rozwiązaniami oświetlającymi dom i teren wokół niego. Warunkiem jest jednak możliwość montażu ich w murze. W polskich realiach, podjazdy dla samochodów bardzo często są usytuowane wzdłuż linii ogrodzenia lub  ściany budynku. W takich sytuacjach istnienie muru można wykorzystać i ulokować na nim źródła światła. Naścienne lampy nie tylko skutecznie oświetlą podjazd, ale także staną się ozdobą, rozświetlając elewację domu lub przydomowe ogrodzenie. Szczególnie interesująco prezentują się oprawy, które po zamontowaniu w ścianie tworzą z nią równą i jednolitą płaszczyznę. Wówczas, efekt wizualny jest taki, jakby świecił się jeden element materiału, z którego zbudowany jest mur. Doskonałe efekty uzyskuje się również montując lampy w zagłębieniach muru.

Czy świecąca kostka brukowa, to dobre rozwiązanie?

zdjęcie 1Świecąca kostka brukowa jest bardziej elementem dekoracyjnym , aniżeli dobrym źródłem światła. Jest to rozwiązanie dość nowe, ale trzeba przyznać, że znajdujące dużą liczbę odbiorców. Świecące kostki bruku są wykorzystywane do dekorowania i jednocześnie podświetlania utwardzonych nawierzchni zarówno na terenach prywatnych posesji, jak i na rynkach dużych miast, ulicach chodnikach, itp. Choć prezentują się przeważnie znakomicie i są doskonałym akcentem dekoracyjnym, to jednak światło, jakie dają nie jest zbyt mocne. Wieczorami świecą w różnych kolorach. Natomiast w ciągu dnia nie rzucają się nazbyt w oczy, tworząc jednolitą z nawierzchnią – płaszczyznę. Na podjeździe będą z pewnością doskonałym wyznacznikiem drogi dla samochodu, ale podjazd nie będzie bardzo widny.

Zobacz także