instalacje grzewcze - poradnik

Jak nowocześnie ogrzać pomieszczenie?

stropy innowacyjneDo ogrzewania pomieszczeń najczęściej stosuje się tradycyjne grzejniki. Coraz więcej osób decyduje się też na ogrzewanie podłogowe. Nowoczesnym sposobem ogrzewania pomieszczeń są stropy. Na rynku dostępna jest płyta stropowa, wewnątrz której umieszczono system grzewczy wykorzystujący zjawisko promieniowania. Innowacyjne rozwiązanie może zostać wykorzystane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak podczas budowy biurowców, bloków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Zastosowanie stropu nie zmusza użytkownika do obniżenia wysokości pomieszczenia oraz pozytywnie wpływa na jego zdrowie. Mikroklimat panujący we wnętrzu jest przyjazny dla ludzkiego organizmu, co jest szczególnie istotne dla alergików i małych dzieci. System  grzewczy zamontowany w stropie działa w pełni energooszczędnie.

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Zobacz także