kolektory słoneczne - poradnik

Jak można montować kolektory słoneczne?

kolektor słonecznyNajlepszym miejscem na usytuowanie kolektorów słonecznych jest dach budynku od strony południowej. Kolektory muszą być jednak zamontowane nie tylko w odpowiednim miejscu, ale także pod właściwym kątem nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Jeżeli mają służyć tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej – kąt ten powinien mieć 35 -40 stopni. Jeżeli jednak mają one też wspomagać tradycyjne ogrzewanie domu – zaleca się, aby były zamontowane pod kątem 45 – 60 stopni. Solary można montować na dachach w sposób inwazyjny w pokrycie dachu lub zupełnie nie ruszając go. Do montażu bez ingerencji w pokrycie służą specjalne stelaże przestrzenne. Oprócz dachów – kolektory montuje się też na południowych ścianach budynków, oraz na balkonach i tarasach usytuowanych w tym kierunku. Solary można także ustawiać na gruncie.

Jak być dobrze przygotowanym do montażu instalacji solarnej w domu?

kolektory słoneczneKiedy planuje się montaż kolektorów słonecznych w domu, który ma być dopiero budowany – o niektóre rzeczy można zadbać już na etapie projektu oraz w czasie postępowania robót budowlanych. Adaptując projekt – warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, w których w przyszłości będziemy korzystali z ciepłej wody użytkowej. Chodzi zwłaszcza o domowe kuchnie, łazienki i toalety. Aby instalacja solarna działała w pełni efektywnie – pomieszczenia te powinny być usytuowane jak najbliżej zasobnika. W trakcie robót warto także wykonać kanał na przewody instalacyjne. Można to zrobić lokując w ścianie rurę o szerokim przekroju. Ważne jest, aby kanał przechodził przez całą wysokość budynku. W czasie układania pokrycia – dobrze jest też pamiętać o wyprowadzeniu na dach kabla czujnika i rur solarnych.

Jak działają okna z napędem solarnym?

okna z napędem solarnymOkna z napędem elektrycznym nie są szczególną nowością na polskim rynku. Zdziwienie mogą jednak wzbudzać okna wyposażone w napęd zasilany energią słoneczną oraz dodatkowo doposażone w specjalny czujnik wykrywający deszcz. Działanie tego rodzaju okien polega na tym, że obsługuje je się przy użyciu pilota zdalnego sterowania, a część niezbędnych czynności jest w pełni zautomatyzowana. Czujnik deszczu wykrywa i rejestruje jako dźwięki wszelkiego rodzaju wibracje. Tak więc w momencie, kiedy na okno spadną pierwsze krople deszczu – zostaje ono natychmiast automatycznie zamknięte. Odpowiednio zaprogramować można także wentylację dla danego wnętrza. Napęd zużywa wprawdzie energię , ale ta nic nas nie kosztuje, ponieważ pochodzi ze Słońca. Użytkowanie takich okien jest na tyle komfortowe, że kusi każdego. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Zobacz także