wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Jak działają jonizatory powietrza?

bio-jonizatorJonizatory to praktycznie bezobsługowe (nie wymagają np. wymiany filtrów) i niedrogie (kilkaset złotych) urządzenia, które, mówiąc najprościej, zasysają z powietrza szkodliwe jony dodatnie, a emitują jony ujemne. Pracują cicho, nie zakłócając snu czy pracy.
Wytwarzają jony ujemne za pomocą wysokiego napięcia (sposób klasyczny) lub też wykorzystują emisję wolnych elektronów z rozgrzanego metalu – termoemisja. Metoda ta uznawana jest za lepszą – nie ma tu emisji nawet śladowej ilości ozonu – szkodliwego gazu, który jest efektem ubocznym procesu jonizacji. Przy wyborze jonizatora warto zatem upewnić się, czy produkcja ozonu nie przekracza dopuszczalnej normy, ale większość oferowanych obecnie urządzeń spełnia te wymagania.

Do czego służą pompki skroplin?

klimatyzacjaPompki skroplin są niewielkimi urządzeniami wykorzystywanymi podczas montażu niektórych systemów klimatyzacyjnych. Stosuje się je wówczas, kiedy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin poza budynek bądź do kanalizacji. Pomagają one spłynąć wodzie z klimatyzatora wówczas, gdy nie można wykonać dla jej spływu – wymaganego spadku. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych i są elementami, które trzeba do sytemu dokupić oddzielnie. Ze względu na to, że bywają zawodne oraz biorąc pod uwagę fakt, że podczas ich pracy słyszalny jest pewien poziom dźwięku – pompki skroplin stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Za zdecydowanie najlepszy sposób odprowadzenia skroplin uważa się tradycyjną drogę grawitacyjną.

Jak działa rekuperator?

rekupratorRekuperator, to centralna część systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System taki oprócz samej centrali musi także posiadać kanały wentylacyjne rozprowadzone po pomieszczeniach w domu. Wówczas zużyte powietrze jest mechanicznie usuwane z wnętrz, a  świeże i czyste jest do nich kierowane. Po drodze, ze zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ogrzewa nasze pomieszczenia. W powyższy sposób oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie, w domu nie ma wilgoci, ani pleśni oraz zmniejsza się w nim ilość niechcianego przez nikogo – kurzu. Mikroklimat we wnętrzach staje się zdrowszy, w domu nie jest duszno, a my czujemy się lepiej.

Zobacz także