grzejniki - poradnik

Jak dogrzać mieszkanie jesienią?

piecykJesienne słoty wpływają niekorzystnie na nasze organizmy i nawet jeśli temperatura na zewnątrz nie jest wcale bardzo niska – możemy w swoich domach odczuwać chłód. Na poprawienie komfortu termicznego we wnętrach wpływa pozytywnie chociażby czasowe uruchomienie dodatkowego źródła ciepła, jak również kilka innych domowych trików. Zbawienne może okazać się np. użycie termoforu wypełnionego gorącą wodą. Obecnie, termofory dostępne w sklepach są bardzo estetyczne i przyjemne w dotyku. Dobrym sposobem na to, aby stało się nam cieplej jest również przyrządzenie i spożycie w domu gorącego posiłku. Szczególnie pozytywny wpływ na podniesienie odczuwalnej temperatury powietrza ma uruchomienie domowego piekarnika.

Do czego służą termostaty montowane na grzejnikach?

grzejnik z termostatemTermostaty są aktualnie urządzeniami wszechobecnymi w naszych domach. Już jakiś czas temu pomontowały je swoim lokatorom wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz dawno docenili obecność termostatów właściciele domów jednorodzinnych. Te elementy instalacji grzewczych przyczyniają się do racjonalnego wykorzystywania energii cieplnej, służąc jednocześnie regulacji temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Grzejnik wyposażony w termostat nie oddaje stale takiej samej ilości ciepła, a reguluje to w zależności od istniejących potrzeb. Potrzeby te z kolei mogą być zmienne i zależeć np. od intensywności promieniowania słonecznego, włączenia w pomieszczeniu sprzętów gospodarstwa domowego lub ilości znajdujących się we wnętrzu osób. Jeśli w związku z zaistniałymi przyczynami wzrasta temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu – termostat wyczuwa to i ogranicza ilość wydobywającego się z grzejnika ciepła.

Jak rozmieszczać grzejniki w domu?

zdjęcie 1O rozmieszczeniu grzejników w domu decyduje projektant, zajmujący się sporządzeniem planu instalacji centralnego ogrzewania. Najbardziej standardowym miejscem dla domowych grzejników są okolice okien, drzwi balkonowych oraz wejściowych. Grzejniki sytuuje się na zewnętrznych ścianach budynków. Z innej lokalizacji korzysta się raczej jedynie wówczas, kiedy tradycyjne rozmieszczenie grzejników jest niemożliwe. Dobrze usytuowany grzejnik jest wydajniejszy i nie powoduje strat kosztownej energii cieplej. Grzejników w sezonie grzewczym nie powinno się również zastawiać meblami oraz zasłaniać firankami, czy grubymi zasłonami. Prowadzi to bowiem do odczuwania chłodu w mieszkaniu i całkowicie bezsensownych strat finansowych.

Zobacz także