ogrzewanie podłogowe - poradnik

Jak długie obwody w ogrzewaniu podłogowym?

W jednym obwodzie ogrzewania można ułożyć od 120 do 150 m rur. Opór przepływu przez taki obwód nie powinien być większy niż 4 m słupa wody. Wpływa na to prędkość przepływu wody (opór na 1 m rury) i długość obwodu.

ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe - czy jest oszczędne?

wodne ogrzewanie podłogoweTrzeba wiedzieć, że temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego waha się między 40 a 50°C, a w instalacji z grzejnikami między 70-90°C. Pozwala to na znaczną oszczędność energii. Emisja ciepła przez promieniowanie umożliwia uzyskanie takiego samego komfortu cieplnego jak w przypadku systemów tradycyjnych, przy temperaturze powietrza niższej o 2°C, co z kolei daje oszczędność około 6% energii na 1°C.

Czy ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny?

ogrzewanie podłogoweW przypadku ogrzewania podłogowego funkcje grzejnika przejmuje cała powierzchnia podłogi, zapewniając równomierny rozkład temperatury. Nie ma więc stref bardziej ciepłych lub niedogrzanych. Ponadto ten rodzaj ogrzewania daje komfortowy rozkład temperatur w pionie, najkorzystniejszy dla organizmu człowieka – powietrze jest najcieplejsze tam, gdzie najszybciej marzniemy, czyli w stopy, natomiast chłodniejsze w wyższych partiach pomieszczenia.

Zobacz także