centralne odkurzanie - poradnik

Jak często opróżniać pojemnik odkurzacza?

Ze względów higienicznych powinno się to robić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i to niezależnie od tego, czy pojemnik jest całkowicie wypełniony, czy nie. Odkurzacze z filtrami workowymi należy oczyszczać częściej, bo zdarza się, że się zapychają pomimo deklarowanej przez producentów zdolności do samooczyszczania. Systematyczne czyszczenie zapewni wydajną pracę systemu.

odkurzacz centralny

Jak dobrać odkurzacz centralny do domu?

odkurzacz centralnyDostępne na rynku odkurzacze centralne różnią się od siebie przede wszystkim mocą. W ich przypadku mówi się od dwóch rodzajach mocy. Jednostka centralna ma silnik, który pracuje z określoną mocą wyrażaną w Watach. Ponadto producenci podają jeszcze tzw. moc ssącą, której odzwierciedleniem jest dana ilość Air Watów. Im moc ssąca urządzenia jest większa – tym większa jest jego skuteczność w sprzątaniu. Moc jednostki dobiera się do przede wszystkim do powierzchni użytkowej domu. Bierze się też pod uwagę długość rurociągu. Trzeba pamiętać, że im bardziej skomplikowany jest przebieg instalacji centralnego odkurzania – tym większą moc musi posiadać jednostka. To z kolei wiąże się także niestety z jej wyższą ceną.

Jak zamontować centralny odkurzacz?

instalacja odkurzacza centralnegoAby centralny odkurzacz mógł zacząć funkcjonować w domu – musimy najpierw wykonać do niego instalację. Wiąże się to z przeprowadzeniem w odpowiedni sposób rur i przewodów instalacyjnych w ścianach i stropach. Jak wiadomo, tego rodzaju czynności są najmniej kłopotliwe na etapie budowy domu. Jednak nie znaczy to, iż w domu użytkowanym montaż instalacji jest całkowicie niemożliwy. Prace warto połączyć z remontem, ponieważ bez wykucia kilku otworów i bruzd niestety się nie obejdzie. Aby przewody nie biegły po wierzchu i nie szpeciły wnętrz – należy próbować je maskować w miejscach, w których jest to możliwe, np. za szafkami kuchennymi, w pionach i ściankach instalacyjnych, czy w suficie podwieszanym. Podczas prowadzenia instalacji konieczne jest zachowanie łagodnych jej załamań. Nie można też zapominać, że jednostka centralna powinna być umieszczona w pomieszczeniu oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych ze względu na to, że może okazać się hałaśliwa podczas pracy.

Zobacz także