kominki - poradnik

Jak chronić marmur przed zaplamieniami?

marmurowy kominek (fot.trendir.com)Marmur jest niestety podatny na występowanie na jego powierzchni zaplamień. Dlatego też zaraz po jego ułożeniu należy go impregnować. Przyjmuje się, że fachowej konserwacji powinien być poddawany minimum, co dwa lata. Warto zwrócić uwagę na fakt, że środek impregnujący powinien zostać wtarty na idealnie czystą powierzchnię marmuru. Do codziennej pielęgnacji nie należy stosować żadnych środków chemicznych. Wystarczy, jeśli marmurowe powierzchnie przetrzemy miękką ścierką zamoczoną w ciepłej wodzie. Do odplamiania stosuje się specjalistyczne środki, przeznaczone wyłącznie do powierzchni marmurowych. Szczególnie należy uważać, aby marmuru nie zalać kawą lub herbatą. Plamy z tych napoi są, bowiem najtrudniejsze do usunięcia. Jeżeli jednak już do tego dojdzie – nie warto próbować polecanych wokoło domowo – babcinych porad. Na jeden rodzaj marmuru – przykładowy sok z cytryny może poskutkować, a inny zniszczyć jeszcze bardziej.

 

Jak pielęgnować granit?

kominek z granitu (fot. mantelcraft.com)Granit, przeciwnie niż jego konkurent – marmur sprawia znacznie mniej kłopotów
z utrzymaniem go w stanie czystości. Rzadko ulega zaplamieniom, których nie dałoby się usunąć w sposób tradycyjny. Nie ma tez konieczności impregnowania tego kamienia, co jednak nie znaczy, że nie warto tego robić. Impregnat z całą pewnością wydłuża żywotność marmuru i pozwala na dłuższe zachowanie blasku na jego powierzchni. Do codziennej pielęgnacji można używać uniwersalnych środków do mycia kamieni, ale lepiej będzie stosować się do zaleceń sprzedawców i dozować odpowiednio środek przeznaczony wyłącznie do granitu. Dostępne są też różnorodne nabłyszczacze, które skutecznie poprawiają zewnętrzny wygląd granitu.

 

Bezpieczna instalacja c.w.u. z kominkiem z płaszczem wodnym

zdjęcie 1Kominek z płaszczem wodnym, jako źródło ciepła w domu to rozwiązanie ciekawe estetycznie i jednocześnie praktyczne. Mowa tu oczywiście o kominku połączonym z instalacją c.o. i c.w.u. należy jednak pamiętać, że w tego typu instalacjach może dochodzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia wody, co jest poważnym zagrożeniem. Ciśnienie w instalacji wzrasta na skutek wzrostu temperatury wody. Ta natomiast podnosi się kiedy oddziałuje na nią nadmiar ciepła z kominka. Dlatego też pracą kominka powinno się sterować. Najlepiej jeśli sterowanie to jest zautomatyzowane i nie musi za nie odpowiadać użytkownik. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym coraz częściej wyposaża się już niemal we wszystkie z możliwych elementów zabezpieczających instalację, do której mają zostać podłączone.

Zobacz także