kolektory słoneczne - poradnik

Jak być dobrze przygotowanym do montażu instalacji solarnej w domu?

kolektory słoneczneKiedy planuje się montaż kolektorów słonecznych w domu, który ma być dopiero budowany – o niektóre rzeczy można zadbać już na etapie projektu oraz w czasie postępowania robót budowlanych. Adaptując projekt – warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, w których w przyszłości będziemy korzystali z ciepłej wody użytkowej. Chodzi zwłaszcza o domowe kuchnie, łazienki i toalety. Aby instalacja solarna działała w pełni efektywnie – pomieszczenia te powinny być usytuowane jak najbliżej zasobnika. W trakcie robót warto także wykonać kanał na przewody instalacyjne. Można to zrobić lokując w ścianie rurę o szerokim przekroju. Ważne jest, aby kanał przechodził przez całą wysokość budynku. W czasie układania pokrycia – dobrze jest też pamiętać o wyprowadzeniu na dach kabla czujnika i rur solarnych.

Jak działają okna z napędem solarnym?

okna z napędem solarnymOkna z napędem elektrycznym nie są szczególną nowością na polskim rynku. Zdziwienie mogą jednak wzbudzać okna wyposażone w napęd zasilany energią słoneczną oraz dodatkowo doposażone w specjalny czujnik wykrywający deszcz. Działanie tego rodzaju okien polega na tym, że obsługuje je się przy użyciu pilota zdalnego sterowania, a część niezbędnych czynności jest w pełni zautomatyzowana. Czujnik deszczu wykrywa i rejestruje jako dźwięki wszelkiego rodzaju wibracje. Tak więc w momencie, kiedy na okno spadną pierwsze krople deszczu – zostaje ono natychmiast automatycznie zamknięte. Odpowiednio zaprogramować można także wentylację dla danego wnętrza. Napęd zużywa wprawdzie energię , ale ta nic nas nie kosztuje, ponieważ pochodzi ze Słońca. Użytkowanie takich okien jest na tyle komfortowe, że kusi każdego. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Jakie urządzenia można zasilać energią słoneczną?

zdjęcie 1Na świecie fotowoltaika jest zdecydowanie bardziej znana i powszechna aniżeli w naszym kraju. Sprawdzono już zasady działania statku oraz samolotu zasilanego energią słoneczną. Dowiedziono też, że możliwe jest poruszanie się skuterem, w który nie potrzeba wlewać paliwa, a w planach jednej ze znanych marek produkujących telewizory jest wyprodukowanie takiego właśnie urządzenia. W Polsce coraz powszechniejsze staje się stosowanie baterii słonecznych do zasilania okien oraz akcesoriów okiennych, tj. markizy, czy rolety zewnętrzne bądź wewnętrzne. W powyższy sposób zasila się też ogrodowe fontanny oraz konstruuje systemy oświetleniowe. Lampy solarne to zarówno wielkie uliczne latarnie, jak i oświetlające posesję lub ogród świetliki. Przy zastosowaniu w nich energooszczędnych żarówek typu LED pracują wydajnie i dają ciekawe efekty świetlne. Interesującym, rozwiązaniem wydają się być lampki choinkowe, którymi można dekorować balkony, tarasy i ogrody w okresie bożonarodzeniowym.

Zobacz także