instalacje grzewcze - poradnik

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania w kamienicy?

zdjęcie 1Koszty ogrzewania mieszkań o obniżonym standardzie, czyli pozbawionych centralnego ogrzewania miejskiego są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od powierzchni, którą dysponujemy oraz wysokości posiadanych przez nas pomieszczeń. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że mieszkania w kamienicach to często mieszkania o powierzchni przekraczającej znacznie 100 m2. Powierzchnia ta jest zatem zbliżona do metrażu, jakim można dysponować w samodzielnym domu jednorodzinnym. Jednak trzeba pamiętać, że technologia i sposób budowy dawnych domów mieszkalnych odbiega znacząco od systemów, w których powstają nowoczesne budynki. Stąd też wniosek, że koszt ogrzania mieszkania w starej i nieocieplonej kamienicy może być nawet wyższy, aniżeli koszt ogrzania średniej wielkości domu jednorodzinnego. Decydując się na takie właśnie mieszkanie warto zatem dokładnie przeanalizować miesięczne koszty jego utrzymania, uwzględniając ich znaczny wzrost w sezonie zimowym. Opłaty związane ze starym, choć przestronnym mieszkaniem mogą w sezonie grzewczym wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Jaki piec na ekogroszek?

ekogroszekPiec, który ma być opalany ekogroszkiem powinien być piecem przystosowanym do spalania w nim paliw stałych. Najlepsze i zarazem najbardziej praktyczne rozwiązania w tym przypadku, to piece z paleniskiem bezrusztowym, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa. Wybór tego rodzaju urządzeń jest dość duży. Na rynku dostępne są piece o mocy od 15 do 2 000 kW. Są to kotły w pełni zautomatyzowane, sterowane elektronicznie i działające niemal całkowicie bezawaryjnie. Ich obsługa sprowadza się do wizyt w kotłowni co kilka dni i polega na zapełnieniu paliwem specjalnego kosza zasypowego. Szczególnie polecane są kotły z podwójnym paleniskiem, w przypadku których w dodatkowej komorze można spalać inne paliwo stałe, aniżeli ekogroszek.

Ogrzewanie na ekogroszek – czy to opłacalne?

ekogroszekPaliwa stałe wciąż są najtańszym sposobem na ogrzanie domu. Piece, które służą do ich spalania wprawdzie mają ceny zbliżone do cen kotłów gazowych, czy olejowych, ale niższa jest cena samego opału. Warto nadmienić, że aktualne zastosowanie do ogrzewania paliw stałych różni się zdecydowanie od stosowanie tych surowców dawniej. Kotłownie na paliwa stałe już dawno przestały przypominać brudne, okopcone i zakurzone pomieszczenia, a właściciel pieca – palacza mozolnie dosypującego do niego węgiel łopatą. Piece działają automatycznie, paliwo podaje do nich podajnik. Koszt 10 kWh przy ogrzewaniu ekogroszkiem waha się w granicach 0,70 zł. Natomiast użytkowanie do tego celu gazu, czy oleju opałowego jest dużo droższe. Ponadto, w przypadku chęci zastosowania do ogrzewania oleju – trzeba zorganizować właściwe miejsce jego składowania.

Zobacz także