grzejniki - poradnik

Grzejniki - jak podłączyć?

grzejnik dekoracyjnyGrzejniki standardowo produkowane są z czterema króćcami przyłączeniowymi. Tradycyjnie były one zasilane z boku, ale obecnie, w nowych domach przeważnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Ten rodzaj podłączenia jest niewidoczny, a zatem estetyczny – rury przyłączeniowe doprowadza się ze ściany wprost do zespołu, w którym jest wkładka zaworowa. W połączeniu z głowicą termostatyczną reguluje ona dopływ wody do grzejnika, a przez to temperaturę otoczenia w jego pobliżu.

Jak odpowietrzać grzejnik?

grzejnikPopularnym rozwiązaniem jest odpowietrznik – można go kupić jako dodatkowe wyposażenie, ale coraz więcej firm proponuje grzejniki z fabrycznie zamontowanym odpowietrznikiem. Urządzenie zakłada się w górnej części grzejnika i obsługuje ręcznie. Aby za jego pomocą usunąć powietrze (i ewentualnie inne gazy, jak wodór czy siarkowodór będące produktami korozji), trzeba go odkręcić. Ale uwaga – na wylocie pojawia się wtedy woda. Dostępne są jednak wygodniejsze urządzenia do odpowietrzania, składające się z pokrętła z niewielkim zbiorniczkiem, w którym zbiera się woda.
Odpowietrzać można też od razu całą instalację. Jak to robić?

  • wyposażyć piony w odpowietrzniki automatyczne,
  • w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych stosować rury z tzw. barierą antydyfuzyjną. Jest to w uproszczeniu cienka warstwa metalowa, która zapobiega przenikaniu powietrza do wnętrza instalacji,
  • stosować separatory powietrza – wytrącają pęcherzyki powietrza; umieszcza się je w węźle cieplnym lub tuż za kotłem.

Jak zabezpieczyć grzejniki podczas remontu?

grzejnik pokojowyTrzeba zabezpieczyć grzejnik folią ochronną (a z nowego nie zdejmować osłony nałożonej fabrycznie). Grzejnik powinien być nią zabezpieczony aż do momentu zakończenia prac. Nie należy bowiem ryzykować zabrudzenia grzejnika np. farbą czy cementem. Trudno potem je usunąć w inny sposób niż np. ostrym narzędziem, a to z kolei kończy się zazwyczaj porysowaniem grzejnika, czyli uszkodzeniem warstwy zabezpieczającej. W ten sposób powstają ogniska korozji i grzejnik niszczeje.
Co jednak zrobić, kiedy jego powierzchnia zostanie uszkodzona? Producenci mają w ofercie specjalne farby antykorozyjne, sprzedawane w niewielkich słoiczkach wraz z pędzelkiem, służące właśnie do zabezpieczenia uszkodzonej powierzchni.

Zobacz także