kominki - poradnik

Gdzie kupić kamień na kominek?

kominek z kamienia (fot. housingtouri.com)Niektóre firmy zajmujące się budową kominków – oferują również obudowy do nich. Jeśli jednak wybrana firma obudów nie posiada w swej ofercie, należy rozejrzeć się za przedstawicielami handlowymi, którzy zajmują się jedynie obudowami i elementami dekoracyjnymi do kominków. Decydując się jednak na kamień, a zwłaszcza na mało znany jego gatunek – warto szukać materiału w dobrych zakładach kamieniarskich. Nie wszystkie z nich prowadzą sprzedaż wszystkich odmian kamienia, ale jest szansa, że po dłuższych poszukiwaniach – znajdziemy nawet te mniej popularne płyty na kominek. Materiałami często stosowanymi na kominki (granit, czy marmur) handlują również hurtownie z płytami kamiennymi. W Polsce jest ich przynajmniej kilka i znajdują się w różnych regionach kraju.

Jak chronić marmur przed zaplamieniami?

marmurowy kominek (fot.trendir.com)Marmur jest niestety podatny na występowanie na jego powierzchni zaplamień. Dlatego też zaraz po jego ułożeniu należy go impregnować. Przyjmuje się, że fachowej konserwacji powinien być poddawany minimum, co dwa lata. Warto zwrócić uwagę na fakt, że środek impregnujący powinien zostać wtarty na idealnie czystą powierzchnię marmuru. Do codziennej pielęgnacji nie należy stosować żadnych środków chemicznych. Wystarczy, jeśli marmurowe powierzchnie przetrzemy miękką ścierką zamoczoną w ciepłej wodzie. Do odplamiania stosuje się specjalistyczne środki, przeznaczone wyłącznie do powierzchni marmurowych. Szczególnie należy uważać, aby marmuru nie zalać kawą lub herbatą. Plamy z tych napoi są, bowiem najtrudniejsze do usunięcia. Jeżeli jednak już do tego dojdzie – nie warto próbować polecanych wokoło domowo – babcinych porad. Na jeden rodzaj marmuru – przykładowy sok z cytryny może poskutkować, a inny zniszczyć jeszcze bardziej.

 

Jak pielęgnować granit?

kominek z granitu (fot. mantelcraft.com)Granit, przeciwnie niż jego konkurent – marmur sprawia znacznie mniej kłopotów
z utrzymaniem go w stanie czystości. Rzadko ulega zaplamieniom, których nie dałoby się usunąć w sposób tradycyjny. Nie ma tez konieczności impregnowania tego kamienia, co jednak nie znaczy, że nie warto tego robić. Impregnat z całą pewnością wydłuża żywotność marmuru i pozwala na dłuższe zachowanie blasku na jego powierzchni. Do codziennej pielęgnacji można używać uniwersalnych środków do mycia kamieni, ale lepiej będzie stosować się do zaleceń sprzedawców i dozować odpowiednio środek przeznaczony wyłącznie do granitu. Dostępne są też różnorodne nabłyszczacze, które skutecznie poprawiają zewnętrzny wygląd granitu.

 

Zobacz także