kominki - poradnik

Domowy kominek - w jakim miejscu?

kominekKominek to element tak użytkowy, jak i reprezentacyjny. Z tych też powodów najczęściej lokuje się go w domowym salonie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że miejsce lokalizacji kominka uwarunkowane jest przede wszystkim wymogami technicznymi. Kominek musi bowiem znajdować się jak najbliżej istniejącego i sprawnie funkcjonującego komina. Jest to spowodowane koniecznością podłączenia go do przewodu dymowego w celu odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku. Ponadto, planując duży i ciężki kominek trzeba również uwzględnić nośność stropu w obrębie, w którym stanąć ma urządzenie grzewcze. Oprócz tych aspektów kominek nie powinien znajdować się w ciągu komunikacyjnym, a salonowe miejsca siedzące powinny być od niego stosowanie oddalone. Przymierzając się do budowy kominka zawsze należy brać pod uwagę fakt, że będzie on stałym elementem wyposażenia wnętrza.

Jaki komin do kominka?

kominekKażdy komin musi odpowiadać wymogom technicznym, o których mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku oraz Polskie Normy. Kominki można podłączać do przewodów ceramicznych oraz stalowych. Ze względu na ewentualność występowania nieszczelności w kominach murowanych – zaleca się wyposażać je w stalowe wkłady kominowe. Kominy, do których podłącza się kominki muszą być także odporne na działanie wysokiej temperatury i prowadzone pionowo na całej długości. Dopuszczalne są jedynie dwa odchylenia do kąta nie większego niż 30stopni. Przekrój przewodu dymowego należy dostosować do mocy kominka. W każdym przypadku obliczeń w powyższym zakresie powinien dokonać uprawniony specjalista. Nie należy także zapominać o pozostawieniu dostępu do komina, w celu jego ewentualnego wyczyszczenia oraz dokonywania sezonowych przeglądów.

Gdzie kupić kamień na kominek?

kominek z kamienia (fot. housingtouri.com)Niektóre firmy zajmujące się budową kominków – oferują również obudowy do nich. Jeśli jednak wybrana firma obudów nie posiada w swej ofercie, należy rozejrzeć się za przedstawicielami handlowymi, którzy zajmują się jedynie obudowami i elementami dekoracyjnymi do kominków. Decydując się jednak na kamień, a zwłaszcza na mało znany jego gatunek – warto szukać materiału w dobrych zakładach kamieniarskich. Nie wszystkie z nich prowadzą sprzedaż wszystkich odmian kamienia, ale jest szansa, że po dłuższych poszukiwaniach – znajdziemy nawet te mniej popularne płyty na kominek. Materiałami często stosowanymi na kominki (granit, czy marmur) handlują również hurtownie z płytami kamiennymi. W Polsce jest ich przynajmniej kilka i znajdują się w różnych regionach kraju.

Zobacz także